CAMPIONATUL MONDIAL. Campioana europeană, trimisă acasă de Uruguay. Cavani a fost COPLEȘITOR, Ronaldo n-a existat

Uruguay s-a impus, sâmbătă, scor 2-1, în confruntarea cu Portugalia, disputată la Soci, și s-a calificat în sferturile de finală, acolo unde va întâlni Franța.

Uruguay a câștigat confruntarea cu Portugalia jucată, sâmbătă, în „optimile” Campionatului Mondial din Rusia. Sud-americanii au trecut de campioana Europei cu scorul de 2-1, grație unei „duble” reușite de Edinson Cavani. Atacantul lui PSG două goluri memorabile, cu capul, în minutul 7, apoi cu un șut de la 16 metri, în minutul 62. Golul lusitanilor i-a aparținut lui Pepe, în minutul 55. În sferturile de finală, Uruguay va întâlni Franța, dar vestea proasă pentru „celești” este legată de Cavani, care a ieșit de pe teren accidentat, în minutul 74. Cristiano Ronaldo a fost o umbră în meciul de la Soci și părăsește competiția cu un total de 4 goluri marcate în Rusia.