Bancu riscă o suspendare drastică și amendă de la CNCD

Internaționalul român, legitimat la Craiova, este acuzat de oficialii Viitorului că l-a jignit pe De Nooijer

CS „U” Craiova s-a impus în ultima partidă a etapei a 11-a a Ligii I, pe teren propriu, scor 3-1, în fața Viitorului. Meciul a fost marcat de un incident între Nicușor Bancu, jucătorul oltenilor, și olandezul Bradley de Nooijer, fotbalistul dobrogenilor.

Oficialii Viitorului acuză că Bancu i-a spus adversarului „negru împuțit”. La acest joc, Gică Hagi a fost suspendat și nu a stat pe bancă. Locul său a fost loat de „secundul” Cătălin Anghel, cel care a intervenit în acest scandal.

Anghel a fost eliminat la pauză

Tehnicianul s-a ales cu cartonaș galben. La pauză, arbitrul Marius Avaram i-a transmis că este eliminat și trebuie să stea în tribune în repriza a doua.

„Când voiam să intru în vestiar, am fost oprit de către arbitrul de centru și mi s-a spus să nu mai ies pe bancă, pentru că sunt eliminat, pentru că aș fi adus injurii arbitrului de tușă. Se înșală amarnic și nu înțeleg de ce. A fost o altercație, îmi pare rău pentru Bancu, este un jucător extraordinar, dar nu se poate să se adreseze așa. A înjurat într-un fel pe care nu vreau să îl reproduc. În momentul acela, fiind acolo, i-am spus tușierului să îi spună arbitrului ce se întâmplă, suntem în 2019 și nu e normal. «Vă rog frumos spuneți-i» și i-am reprodus ce a spus Bancu: «Du-te în aia a mă-tii de negru împuțit»”, a declarat Anghel.

„Cred că este un fapt nemaiîntâlnit în fotbal. Doi antrenori eliminați în două etape consecutive”, a remarcat George Ogăraru, oficial al Viitorului. În funcție de ce au scris în rapoartele de joc observatorul și arbitrii, Bancu riscă să fie suspendat drastic de Comisia de Disciplină.