AS Roma - Manchester United, iar în „sferturi“

Tragerea la sorţi efectuată ieri, la Nyon, a decis ca AS Roma şi Manchester United să se întâlnească pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

În sezonul trecut, echipa italiană a fost umilită de englezi, care au câştigat meciul-retur cu 7-1.

„Şansele sunt 50-50. Ar fi fost mai dificil dacă am fi întâlnit o echipă calificată în mod surprinzător în «sferturi», fiindcă am fi avut de-a face cu jucători extrem de motivaţi“, a declarat Luciano Spalletti, antrenorul „roş-galbenilor“. Capul de afiş al „sferturilor“ va fi meciul Arsenal Londra - FC Liverpool, cel care face imposibilă realizarea unui careu de aşi numai cu echipe din Premier League.

În Cupa UEFA, Getafe a avut ghinion la tragerea la sorţi, adversara din „sferturi“ a echipei la care joacă fundaşul român Cosmin Contra urmând să fie redutabila grupare germană Bayern München. Nici Fiorentina, formaţie la care evoluează atacantul Adrian Mutu, n-a avut foarte mult noroc, „violeţii“ urmând să dea piept cu olandezii de la PSV Eindhoven. PARTIDELE DIN SFERTURILE DE FINALĂ ŞI SEMIFINALE Liga Campionilor „Sferturi“

Arsenal - Liverpool

AS Roma - Manchester United

Schalke 04 - FC Barcelona

Fenerbahce - Chelsea > Meciurile-tur pe 1/2 aprilie, returul pe 8/9 aprilie. Semifinale Arsenal/Liverpool - Fenerbahce/Chelsea

Schalke 04/FC Barcelona - AS Roma/Man. Utd > Turul pe 22/23 aprilie, returul pe 29/30 aprilie > Finala se va disputa pe 21 mai, pe stadionul „Lujniki“ din Moscova.

Cupa UEFA „Sferturi“

Leverkusen - Zenit St. Petersburg

Glasgow Rangers - Sporting Lisabona

Bayern München - Getafe

Fiorentina - PSV Eindhoven > Turul pe 3 aprilie, returul pe 10 aprilie Semifinale Bayern München/Getafe - Leverkusen/Zenit

Rangers/Sporting - Fiorentina/PSV Eindhoven > Turul pe 24 aprilie, returul pe 1 mai > Finala se va disputa pe 14 mai, pe „Manchester Stadium“.