Apă contaminată, în Prahova. Autoritățile au alertat populația
- Andrei Pospai
- 21 mai 2025, 14:58
apă pahar / sursa foto: dreamsime..comLocuitorii din comunele Mănești și Cocorăștii Colț, județul Prahova, au fost avertizați să nu consume apa de la robinet după ce analizele efectuate de Direcția de Sănătate Publică Prahova au arătat niveluri alarmante de arsen.
În urma testelor din 8 mai 2025, concentrația metalului toxic depășea limita legală de 10 micrograme per litru, ceea ce a determinat autoritățile să instituie interdicția de consum.
Interdicție totală pentru băut și gătit
Hidro Prahova SA a transmis că apa din aceste localități nu poate fi folosită nici pentru băut, nici pentru prepararea alimentelor, ci doar pentru igienă și alte scopuri nealimentare.
„Apa nu poate fi folosită pentru băut sau gătit!
Poate fi folosită DOAR în scopuri nealimentare: spălat, igienă, evacuarea apei uzate”, se precizează într-un comunicat postat pe pagina oficială a societății.
Pentru a asigura necesarul de apă potabilă, autoritățile au distribuit containere cu apă curată pentru locuitori, în timp ce specialiștii DSP Prahova continuă verificările pentru a determina sursa contaminării.

Apă. Sursa foto: arhiva evz
Cauzele contaminării și riscurile pentru sănătate
Oficialii au explicat că arsenul detectat nu provine din rețelele de distribuție ale apei, ci din modificări ale componentelor naturale din apa brută.
Acest metal greu este prezent în mod natural în scoarța terestră și poate deveni extrem de periculos dacă este ingerat în cantități mari.
Reprezentanții DSP Prahova atrag atenția că arsenul nu se elimină prin fierbere și poate provoca afecțiuni grave, inclusiv cancer.
În perioada următoare, autoritățile vor monitoriza atent situația, iar măsurile luate vor depinde de rezultatele analizelor suplimentare.
Locuitorii din Mănești și Cocorăștii Colț trebuie să respecte strict interdicția de consum pentru a evita problemele de sănătate cauzate de expunerea la arsen.

