Evenimentul Zilei > EVZ Play > Anglia învinge Mexicul şi priveşte spre Cupa Mondială
Anglia învinge Mexicul şi priveşte spre Cupa Mondială

Selecţionata engleză şi-a continuat seria de meciuri de pregătire pentru turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud cu un succes, scor 3-1, obţinut pe Wembley în faţa Mexicului, o altă formaţie calificată la competiţia din acest an.

Oamenii lui Fabio Capello nu au arătat însă un fotbal prea strălucit în faţa naţionalei din America Centrală, care a irosit multe ocazii la poarta lui Robert Green. Carlos Vela, atacantul lui Arsenal Londra, a ratat două şanse imense de a înscrie în prima repriză, iar Carlos Salcido a nimerit bara porţii englezilor tot în prima parte a meciului.

Anglia a deschis scorul în minutul 17 prin fundaşul Ledley King – aflat la primul meci sub comanda lui Capello -, care a înscris cu o puternică lovitură de cap, dintr-o centrare a coechipierului său de la Tottenham Hotspur, Peter Crouch. Golul de 2-0 a venit în minutul 34, când Crouch a împins în poarta mexicanilor o minge respinsă de portarul Oscar Perez. Mexicul a revenit în meci cu câteva clipe înainte de pauză, când atacantul Guillermo Fraco a marcat din apropierea porţii. Scorul final a fost stabilit de fundaşul Glen Johnson.

În alte meciuri amicale, Coreea de Sud a învins Japonia cu scorul de 2-0, în timp ce Australia a învins rivala locală – Noua Zeelandă – cu 2-1, după ce "All Whites" au condus cu 1-0. Toate cele patru echipe sunt calificate la turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud. Portugalia nu a reuşit să treacă de modesta selecţionată a Insulelor Capului Verde, scor 0-0, în ciuda faptului că vedeta Cristiano Ronaldo a evoluat pe toată durata partidei.

Gazda turneului final din această vară, Africa de Sud, a remizat, scor 1-1, cu Bulgaria, în timp ce – la Buenos Aires – Argentina a distrus Canada cu scorul de 5-0. Pentru "pume" au marcat Maxi Rodriguez (de două ori), Angel Di Maria, Carlos Tevez şi Sergio Aguero.

Informaţiile publicate de evz.ro pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.