Victorie uriașă pentru Răzvan Lucescu. Românul a învins o legendă a fotbalului și este cu un pas în finala Ligii CampionilorRazvan Lucescu Sursa foto: Arhiva EvZ

Răzvan Lucescu este ca și calificat în finala Ligii Campionilor Asiei, după ce a învins echipa lui Xavi Hernandez

Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, este foarte aproape de calificarea în finala Ligii Campionilor Asiei. În prima manșă a semifinalelor, saudiții s-au impus pe terenul grupării Al Sadd, antrenată de Xavi Hernandez, fostul mare jucător al Barcelonei și al naționalei Spaniei, scor 4-1.

Gazdele au deschis scorul după ce Gomis a marcat în propria poartă, în minutul 14, apoi oaspeții au punctat prin același Gomis (33 și 60), Albulayhi (45+2) și Al Shalhoub (67). Din minutul 35, Al Sadd a evoluat în inferioritatea numerică, eliminat Hassan. Returul se dispută pe 22 octombrie.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Urawa Reds (Japonia) și Guangzhou Evergrande (China).