Ungurii, cei mai sprinteni actori. Au câștigat patru MEDALII DE AUR şi două de argint la Olimpiadă

Sunt extraordinari pe scenă, dar se descurcă foarte bine și cu echipament sportiv pe ei. Actorii de la Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely din Timișoara au urcat pe podium la Olimpiada Actorilor.

După o stagiune de succes, trupa Teatrului Maghiar „Csiky Gergely” din Timișoara a participat la Olimpiada actorilor, care s-a desfăşurat la Kecskemét (Ungaria), un eveniment cultural-sportiv care a reunit trupele teatrelor maghiare din mai multe țări.

Echipa timişoreană a participat la mai multe probe sportive – fotbal, streetball, ping-pong şi atletism – şi a revenit acasă cu trofee valoroase: patru medalii de aur şi două de argint. Astfel, Magyari Etelka, actriţa stagiunii şi protagonista spectacolelor „Regina frumuseţii din Leenane” şi „Incendii”, a câştigat primul loc la ping-pong feminine. Benedek Levente, graficianul teatrului, şi-a adjudecat medalia de argint la categoria bărbaţi între 28 şi 34 de ani. Nici directorul teatrului nu s-a lăsat mai prejos, Balázs Attila, a câştigat două medalii de aur la alergare, la probele de 800, respectiv 300 de metri, iar Adrian Borugă, contabilul-şef al teatrului, şi-a inclus în palmaresul sportiv o medalie de argint la atletism şi una de aur la alergare 100 de metri.