Regina Europei e şi regina lumii!

Spania a cucerit Cupa Mondială la fotbal după ce a învins Olanda în finală, scor 1-0. Finala de la Johannesburg a avut nevoie de prelungiri pentru a-şi desemna câştigătoarea. Golul izbăvitor a venit de la Iniesta, cu patru minute înainte de penaltyurile de departajare.

După titlul european câştigat acum doi ani, ibericii sunt noii campioni mondiali la fotbal, după 1-0 cu Olanda.

Câştigătoarea a fost decisă în prelungiri. Spania, campioana Europei, este de aseară regina fotbalului, după ce, la Johannesburg, a învins, în finala Cupei Mondială, Olanda.

Meciul s-a decis în prelungiri, în minutul 117, când Andres Iniesta a stabilit învingătoarea cu un şut la colţul lung. Germania (1972 şi 1974) şi Franţa (1998 şi 2000) au reuşit să câştige, la rând, Mondialul şi Europeanul.

Prima ocazie i-a aparţinut Spaniei, dar jocul a fost plictisitor, marcat puternic de uriaşa miză a confruntării. O intrare rudimentară a lui Nigel de Jong asupra lui Xabi Alonso ar fi trebuit să-i lase pe olandezi în 10 oameni, însă "centralul" englez Howard Webb a avut orbul găinii. Ocaziile s-au ivit abia după pauză: Robben (62), David Villa (70) şi Sergio Ramos (77).

În prelungiri, spaniolii au fost mai incisivi. Le-a fost refuzată o lovitură de la 11 metri, iar Cesc Fabregas a ratat singur cu Maarten Stekelenburg (95). De asemenea, Andres Iniesta şi Jesus Navas s-au jucat cu ocaziile.

• Webb a fost darnic în a acorda "galbene" (nouă pentru batavi şi cinci pentru iberici), iar în minutul 110 l-a trimis la cabine pe Johnny Heitinga, însă l-a iertat de eliminare pe Arjen Robben (113).
  • Potrivit estimărilor făcute de FIFA, finala a fost urmărită la TV de peste 700 de milioane de persoane din întreaga lume.

La ceremonia de închidere şi-a făcut apariţia, pentru o scurtă perioadă de timp, şi legendarul lider al populaţiei de culoare din Africa de Sud, Nelson Mandela. După cum a declarat însă unul dintre nepoţii săi, Mandela nu a venit de plăcere, ci ca urmare a uriaşelor presiuni care au fost făcute asupra lui de oameni de-ai lui Sepp Blatter.

Şeful FIFA a ţinut morţiş să îl aducă pe Mandela, deşi în Africa, după ce îţi moare cineva apropiat (fostului lider i-a murit o strănepoată, în vârstă de 13 ani, chiar în noaptea dinaintea deschiderii turneului final) există tradiţia că te retragi cel puţin o lună din viaţa publică.

La finală au mai asistat regina Sofia a Spaniei, Willem-Alexander, principele moştenitor al Olandei, Naomi Campbell, Leonardo Di Caprio, Paris Hilton, Mike Jagger, precum şi 14 şefi de state din Africa.

Duel Sneijder-Xavi

Pentru olandezul Wesley Sneijder, un concurent serios atât pentru desemnarea celui mai bun jucător al turneului final, cât şi la câştigarea titlulului de fotbalist al anului, este barcelonezul Xavi Hernandez, omul care ordonează jocul ibericilor la mijlocul terenului.

Xavi a reuşit incredibila performanţă de a fi greşit prima pasă la turneul final abia în semifinala cu Germania! Xavi este "motoraşul" Spaniei, dar şi al formaţiei Barcelona, fiind coautor la multe dintre golurile reuşite de argentinianul Lionel Messi.

Olanda - Spania 0-1 Iniesta (117)

Olanda: Stekelenburg 7 - Van der Wiel 6, Heitinga 3, Mathijsen 6, Van Bronckhorst 6 (105, Braafheid 5), Van Bommel 6, De Jong 5 (99, Van der Vaart 6), Robben 4, Sneijder 6, Kuyt 5 (71, Elia 6), Van Persie 6. Antrenor: Bert van Marwijk.

Spania: Casillas 7 - S. Ramos 6, Pique 5, Puyol 6, Capdevila 6, Busquets 5, Xabi Alonso 6 (87, Fabregas 6), Iniesta 7, Xavi 6, Pedro 5 (60, Navas 6), D. Villa 6 (106, F. Torres). Antrenor: Vicente del Bosque.

Arbitri: H. Webb 4 – D. Cann 7, M. Mullarkey 7 (toţi din Anglia); Eliminat: Heitinga (110). Stadion: "Soccer City" – Johannesburg; Spectatori: 84.490.

GOLGHETERI

• 5 goluri: D. Villa (Spania), Sneijder (Olanda), T. Müller (Germania), Forlan (Uruguay);
  • 4 goluri: Higuain (Argentina), Vittek (Slovacia), Klose (Germania);
  • 3 goluri: L. Suarez (Uruguay), A. Gyan (Ghana), Donovan (SUA), L. Fabiano (Brazilia)

6 victorii consecutive pentru Olanda Spania, campioana Europei, a întrerupt astfel seria de şase victorii consecutive a Olandei la Cupa Mondială din Africa de Sud. Batavii trecuseră în Grupa E de Danemarca, Japonia şi Camerun, iar în fazele eliminatorii de Slovacia, marea favorită Brazilia şi Uruguay.

Spania a început cu stângul Cupa Mondială din Africa de Sud, 0-1 cu Elveţia în Grupa H, după 90 de minute în care a avut 70 la sută posesia balonului şi a ratat o sumedenie de ocazii.

Campioana Europei şi-a revenit, încheind grupa în fotoliul de lider după victoriile la Honduras şi Chile.

În fazele eliminatorii, Spania a trecut de Portugalia, Paraguay şi Germania, cu acelaşi scor, 1-0. Bert van Marwijk, aproape de al doilea titlu mondial Bert van Marwijk, selecţionerul Olandei, ar fi putut obţine în această seară pentru a doua oară în viaţă un titlu mondial, după trofeul câştigat în urmă cu 35 de ani la "klaverjassen", un joc de cărţi foarte popular în Olanda, informează AFP.

Van Marwijk, în vârstă de 58 de ani, a câştigat, în 1975, împreună cu tatăl său, campionatul mondial de "klaverjassen".

"Cred însă că acel titlu nu poate fi comparat cu acela pe care l-am putea câştiga la Johannesburg", a glumit tehnicianul, întrebat de un jurnalist dacă îşi aminteşte de acel "prim titlu mondial".

OLANDA - SPANIA 0-1 "Soccer City", Johannesburg Arbitru: Webb  (Anglia) Marcator (i): INIESTA (116) Comentariul LIVE: min. 120: FINAL: SPANIA E CAMPIOANĂ MONDIALĂ min. 120: cartoanş galben: Xavi, atitudine nesportivă min. 120: 2 minute de prelungire min. 117: cartonaş galben: Iniesta, pentru că şi-a scos tricoul la gol min. 117: cartonaş galben: Mathijsen, proteste min. 116: oalndezii cer ofsaid la catalan; min. 116: GOOOOOL SPANIA: INIESTA l-a executat pe Stekelenburg cu un şut din careul mare, după o excelentă pasă a lui Fabregas min. 114: Olanda beneficiază de o lovitură liberă de la 36 de metri, perpendicular pe poarta lui Casillas: Sneijder a tras tare, mingea e respinsă, dar Webb nu acordăcorner spre disperarea oalndezilor min. 112: Webb îl iartă de cel de-al doilea galben pe Robben, care a şutat după fluierul arbitrului min. 110: cartonaş galben: Van der Wiel, fault la Iniesta mi n. 109: Xavi a şutat peste din lovitură liberă min. 109: cartonaş roşu: HEITINGA, fault în postură de ultim apărător la Iniesta, a primit al doilea galben; lovitură liberă de la 18 metri min. 106: a început repriza a doua a prelungirilor min. 106: schimbare la Spania: Torres, iese Villa min. 105: PAUZĂ! min. 105: schimbare la Olanda: Braafheid, iese Van Bronckhorst; banderola de căpitan a preluat-o Van der Vaart min. 104: Fabregas a luat pe cont propriu o minge, a pătruns prin defensiva olandeză, dar a şutat pe lângă min. 100: Navas rateaz şi el o ocazie uriaşă! Şutul său, din flancul drept e deviat şi se duce în plasa laterală; min. 99: schimbare la Olanda: Van de Vaart, iese De Jong min. 98: Iniesta îşi bate joc de o fază periculoasă, întârziind şutul min. 97: se joacă tare, pe contre! min. 96: pe contraatac, olandezii obţin corner, iar din lovitura de colţ, Mathijsen a reluat peste din poziţie excelentă min. 95: INCREDIBIL: FABREGAS, angajat de Iniesta, a scăpat singur spre poarta olandeză, dar Stekelenburg a scos extraordinar min. 93: spaniolii cer penalty; Iniesta e împiedicat să tragă la poartă de Heitinga; fază foarte grea! min. 91: a început prima repriză de prelungiri URMEAZĂ PRELUNGIRI FINAL min. 90: 3 minute de prelungire min. 87: posesia: Olanda - Spania: 44 % - 56 % min. 86: schimbare la Spania: Fabregas, iese Xabi Alonso min. 84: cartonaş galben: Robben, proteste min. 83: Robben îl pierde pe drum pe Puyol, scapă singur cu Iker Casillas, e jenat de fundaşul catalan, şi Casillas apără; min. 81: Iniesta are o incursiune excelentă pe stânga, dar ţine prea mult mingea şi o pierde min. 78: olandezii cer eliminarea lui Iniesta, după ce spaniolul l-a împins, fără balon, pe Van Bommel; Webb îl ceartă pe Iniesta min. 77: ocazie uriaşă Spania: din cornerul rezultat, Ramos, liber la 6-8 metri, poziţie excepţională, a reluat cu capul peste! min. 76: ratare Spanai: Villa a tras din unghi, dar Van der Wiel a scos în corner min. 70: schimbare la Olanda: Elia, iese Kuyt min. 69: INCREDIBIL: VILLA a ratat din 3-4 metri, şutul său fiind scos de barajul format de Stekelenburg şi Van der Wiel min. 69: meciul e din ce în ce mai încins; min. 67: cartonaş galben: Capdevila, fault la Van Persie min. 66: se joacă pe contre; min. 62: INCREDIBIL: ROBBEN a scăpat singur de la 35 de metri cu Casillas, după o pasă senzaţională a lui Sneijder, dar portarul spaniol a scos cu piciorul; una dintre cele mai mari ratări văzute la Cupa Mondială!!! min. 60: schimbare la Spania: Jesus Navas, iese Pedro min. 57: Heitinga a trimis cu capul, din 6 metri, pe lângă, după lovitura liberă bătută de pe dreapta min. 56: 5-2 scorul la cartonaşe galbene în favoarea Olandei! min. 56: cartonaş galben: Heitinga, fault la Villa min. 55: Xavi a bătut periculos, dar pe lângă min. 54: cartonaş galben pentru van Bronckhorst, fault la Ramos; lovitură liberă periculoasă pentru Spania min. 52: Robben a şutat tare, de la marginea careului mare, tot la colţul scurt, dar Casillas a prins min. 49: Van Bommel l-a împins pe Alonso în careu, spaniolii au cerut penalty min. 48: ocazie mare Spania: Capdevila a luftat din 4 metri după o recentrare a lui Puyol la un corner de pe dreapta min. 46: a început repriza secundă PAUZĂ min. 45: ocazie Olanda: Robben a şutat la colţul scurt, din marginea careului mare, dar Casillas a scos de la rădăcina barei min. 45: 2 minute de prelungire min. 43: Alonso a bătut tare, pe lângă poartă, o lovitură liberă de la 30 de metri min. 37: ocazie mare Olanda: Mathijsen a luftat din careul spaniol, în urma unui corner min. 33: fază comică: spaniolii au trimis intenţionat în out o minge; Heitinga a trimis spre poarta lui Casillas, spaniolul surprins a respins în corner; sportiv, Van Persie a executat cornerul în afara terenului de joc min. 31: Olanda a avut până acum 44 la sută posesie, Olanda - 56 la sută min. 28: cartonaş galben: De Jong, fault la Xabi Alonso; olandezul a avut un procedeu de arte marţiale, lovindu-l cu talpa în piept pe Alonso; centralul Webb îi putea arăta olandezului lejer cartonaşul roşu! L-a iertat însă. min. 26: meciul e mult mai echilibrat min. 22: cartonaş galben: Ramos, fault la Sneijder min. 21: cartonaş galben: Van Bommel, fault dur la Iniesta min. 17: lovitura liberă a fost executată de Sneijder, tare, dar pe centrul porţii min. 16: cartonaş galben: Puyol, fault la Robben; lovitură liberă de la 28-30 de metri lateral dreapta min. 14: cartonaş galben, primul al partidei: Van Persie, falt la Capdevila min. 12: Spania joacă foarte bine, domină meciul; Olanda se apără min. 11: Villa a şutat în plasa laterală după o acţiune colectivă de ataca a Spaniei min. 10: Ramos a intrat pe dreapta a şutat tare, dar Heitinga a respins peste poartă din apropierea liniei porţii min. 7: Busquets a luftat în faţa apărării, la o minge ce nu se anunţa periculoasă, balonul a ajuns la Kuyt, care a şutat din marginea careului, slab însă, pe centrul porţii min. 4: ocazie uriaşă Spania: Xavi a executat o lovitură liberă de pe dreapta, Ramos a reluat cu capul de lângă Van Persie, dar Stekelenburg a respins incredibil min. 3: aşa cum era de aşteptat, Spania a început meciul în jumătatea adversă; spaniolii au posesie min. 2: Busquets a fost faultat tare de Van Persie, undeva la mijlocul terenului min. 1: a început meciul; Olanda a avut lovitura de începere. ora 21:14: Fabio Cannavaro a adus pe stadion trofeul Cupei Mondiale! Cannavaro e căpitanul Italiei, deţinătoarea până în această seară, a Cupei Mondiale

OLANDA: 1 Maarten Stekelenburg - 2 Gregory van der Wiel, 3 John Heitinga, 4    Joris Mathijsen, 5 Giovanni van Bronckhorst (c) - 6 Mark van Bommel, 8 Nigel de Jong - 11 Arjen Robben, 7 Dirk Kuyt, 10 Wesley Sneijder - 9 Robin van Persie Antrenor: Bert van Marwijk Rezerve: Boschker (22), Vorm (16), Boulahrouz (12), Braafheid (15), Ooijer (13), Afellay (20), de Zeeuw (14), Elia (17), Schaars (18), van der Vaart (23), Babel (19), Huntelaar (21)

SPANIA: 1 Iker Casillas (c) - 15 Sergio Ramos, 3 Gerard Piqué, 5 Carles Puyol, 11 Joan Capdevila - 16 Sergio Busquets, 14 Xabi Alonso - 8 Xavi, 6 Andrés Iniesta, 18 Pedro - 7 David Villa Antrenor: Vicente del Bosque Rezerve: Reina (23), Victor Valdes (12), Arbeloa (17), Marchena (4), Raul Albiol (2), Fabregas (10), Javi Martinez (20), Jesus Navas (22), Silva (21), Fernando Torres (9), F. Llorente (19), Mata (13)

Arbitri: Howard Webb - Darren Cann, Mike Mullarkey (toţi Anglia) - Yuichi Nishimura (Japonia) - Toru Sagara (Japonia)