Simona Halep și-a aflat adversara din „sferturile” de la Australian Open. A învins-o de două ori în circuitul WTA

Simona Halep este mare favorită în partida cu Anett Kontaveit, din „sferturile” de la Australian Open

Simona Halep (locul 3 WTA) s-a calificat, luni dimineață, în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a trecut de belgianca Elise Mertens, scor 6-4, 6-4. Pentru un loc în semifinalele competiției de la Melbourne, sportiva din Constanța o va înfrunta pe estonianca Anett Kontaveit (24 de ani, locul 31 în ierarhia mondială).

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, iar Halep s-a impus în ambele partide. În optimile de finală, Anett a trecut de poloneza Iga Swiatek, pe care a învins-o în trei seturi, scor 6-7(4), 7-5, 7-5, după 2 ore și 42 de minute.