Simona Halep scrie istorie! Românca va fi numărul 5 în clasamentul WTA

Sportiva originară din Constanţa va deveni, de la începutul săptămânii viitoare, cea mai bine clasată jucătoare româncă de tenis din toate timpurile în ierarhia feminină mondială.

UPDATE: Prin calificarea în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Indian Wells (reuşită marţi seară, în urma victoriei cu 6-2, 1-6, 6-4 repurtată în faţa canadiencei Eugenie Bouchard), Simona Halep a mai doborât un record. Constănţeanca va deveni cea mai bine clasată jucătoare de tenis din România din toate timpurile! Simona a învins-o miercuri seară pe tenismena din Australia Cassey Dellacqua şi s-a calificat în "careul de aşi" al competiţiei. Dar, indiferent de deznodământul acestei întâlniri, românca şi-a asigurat urcuşul în clasamentul WTA. Graţie performanţei ei, dar şi a faptului că Petra Kvitova a fost eliminată marţi seară de la Indian Wells de Dominika Cibulkova, iar Jelena Jankovic a pierdut în faţa polonezei Agnieszka Radwanska, Simona Halep va urca până pe locul 5. „Înseamnă mult pentru mine. Sunt cea mai bună româncă din istoria clasamentului WTA, dar ţelul meu este să câştig un turneu de Mare Şlem şi poate atunci voi fi cea mai bună, pentru că Virginia a câştigat turneul de la Roland Garros!”, a spus Simona Halep, la aflarea veștii, potrivit Digi Sport. Românca va încerca să meargă mai departe la Indian Wells, urmând să dea piept cu Radwanska pentru a doua oară de la începutul anului. La Doha, Simona Halep a învins-o după un meci uluitor şi şi-a continuat parcursul strălucit până la cucerirea titlului.  "Mi-a spus că nu a jucat prea bine" De la înfiinţarea clasamentului WTA, în 1975, şi până în prezent, cel mai bun loc pe care s-a aflat o jucătoare din România a fost 7. Această poziţie a fost ocupată în 1997 de Irina Spârlea şi, de câteva săptămâni, de Simona Halep. În ciuda performanţei realizate, Simona Halep nu era pe deplin mulţumită la sfârşitul meciului cu Eugenie Bouchard. "Simona mi-a dat un mesaj aseară (n.r. - marţi seară) şi mi-a spus că nu a jucat prea bine, dar a luptat", a dezvăluit George Cosac, preşedintele Federaţiei Române de Tenis, la postul de radio Sport Total FM. "Poate ajunge numărul unu mondial" Ruxandra Dragomir, fostul conducător al forului român de specialitate, se arată convinsă că Simona poate ajunge să domine tenisul feminin mondial. "Simona Halep are nevoie, pentru palmaresul ei, să câştige un titlu de Grand Slam. Dar şi fără acest titlu a ajuns cea mai bine clasată jucătoare din România. Simona poate ajunge numărul unu mondial, dacă va câştiga un turneu de Grand Slam! Totuşi, chiar şi aceste rezultate bune, o calificare în semifinală, în finală, o pot duce acolo", susţine Ruxandra Dragomir. "Ascensiunea Simonei era de aşteptat. Sunt plăcut surprinsă, pentru că Simona a reuşit într-un timp foarte, foarte scurt să facă pasul de la primele 10 jucătoare ale lumii la primele 5-6. Mă aşteptam să facă acest pas, dar mai pe la jumătatea anului", a mai spus fostul preşedinte al Federaţiei Române de Tenis. Cea mai bună poziţie WTA ocupată de Ruxandra Dragomir în cariera de jucătoare a fost 15, în 1997. 6 este locul în clasamentul WTA pe care îl va ocupa Simona Halep de lunea viitoare România - Serbia, pe Arenele BNR Echipa de FED Cup a României (varianta feminină a naţionalei de Cupa Davis) va întâlni Serbia în perioada 19-20 aprilie, în barajul pentru accederea în Grupa II Mondială. George Cosac, preşedintele Federaţiei Române de Tenis, a anunţat ieri că partidele se vor desfăşura pe Arenele BNR din Bucureşti, iar echipa noastră va avea în componenţă cele mai bune jucătoare, în frunte cu Simona Halep. Încă nu se ştie dacă sârbii vor aduce la Bucureşti cele mai bune tenismene ale lor, Jelena Jankovici şi Ana Ivanovici. Naţionala feminină a ţării noastre nu s-a mai aflat din 1999 în barajul de calificare în Grupa II Mondială a FED Cup.