Se cunoaște prima FINALISTĂ a Cupei României. 3 goluri s-au marcat în semifinala de la Botoșani

CS „U” Craiova s-a calificat, miercuri, în finala Cupei României, după ce a pierdut meciul cu FC Botoșani, scor 1-2. În tur, oltenii se impuseseră cu 5-1.

CS „U” Craiova a obținut biletele pentru Cupa României. Miercuri, „alb-albaștrii” au pierdut, în deplasare, la FC Botoșani, scor 1-2, dar vor lupta pentru trofeu, după ce în tur s-au impus cu 5-1. Moldovenii au deschis scorul în minutul 13, prin Mircea Axente, apoi în repriza a doua, Alexandru Mitriță a restabilit egalitatea (61). Golul victoriei i-a apaținut lui Bojan Golubovici, în minutul 66. Joi, în cealaltă semifinală, Gaz Metan Mediaș va evolua pe teren propriu, cu Hermannstadt, de la ora 20.00. În tur, medieșenii au fost învinși cu 0-1. Finala este programată la data de 27 mai, pe „Arena Națională”.