Echipa României, clasată pe podium la Mondialele de kaiac-canoe

Echipa României, clasată pe podium la Mondialele de kaiac-canoe Ilie Sprincean și Oleg Nuță. Sursa: Federaţia Romană de Kaiac Canoe/ Facebook

La Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania), sportivii români Ilie Sprincean și Oleg Nuță au reușit să obțină o distincție valoroasă.

Podium pentru România la Mondialele de kaiac-canoe. Cei doi sportivi au reușit să obțină medalia de bronz în proba de canoe dublu masculin pe distanța de 1.000 de metri.

Medalie de bronz pentru România la Mondialele de kaiac-canoe

Perechea de sportivi români a reușit să încheie cursa cu un timp de 3 minute, 36 secunde și 490 de milisecunde. Au ocupat astfel locul al treilea pe podium.

Aceștia au fost depășiți de echipa italiană, Nicolae Crăciun și Daniele Santini. Ei au înregistrat un timp de 3 minute, 34 secunde și 565 de milisecunde.

Pe primul loc a fost echipa germană, Moritz Adam și Nico Pickert. Aceștia au parcurs distanța în 3 minute, 35 secunde și 296 de milisecunde.

România poate să se mândrească acum cu un total de trei medalii câștigate la Campionatele Mondiale de la Duisburg. Una dintre ele este de aur și a fost obținută de Cătălin Chirilă în proba de canoe simplu 500 m.

O altă medalie este de argint și a fost adusă tot de Cătălin Chirilă în proba de canoe simplu 1.000 m. În plus, o medalie de bronz a fost cucerită de Ilie Sprincean și Oleg Nuță în proba de canoe dublu pe distanța de 1.000 m.

Perechea Sprincean și Nuță va continua să concureze. Vor evolua și în semifinalele probei de canoe dublu pe 500 m (olimpică).

În aceeași zi, Carmen Moritz s-a clasat pe locul 5 în Finala E la kaiac simplu feminin pe distanța de 500 m, cu timpul de 2 minute și 8.664 secunde.

Cătălin Chirilă, medaliat cu aur

La Campionatele Mondiale de kaiac-canoe, Cătălin Chirilă a reușit să obțină medalia de aur în finala probei de canoe simplu. Pe distanța de 500 de metri.

Cătălin Chirilă, campion mondial la kaiac-canoe / Sursă foto: Facebook

Cu un timp de 01:45:373, sportivul a încheiat în frunte cursa, fiind urmat de germanul Conard-Robin Scheibner.

„Mă simt foarte bine, vă mulţumesc tuturor pentru încurajări. Iubesc această zonă. Cursa de 1000 de metri rămâne favorita mea. Dar o iubesc şi pea cea de 500 de metri, doar sunt campion mondial acum”, a declarat Cătălin Chirilă după câștigarea medaliei.