Juventus, triplă câştigătoare a Cupei UEFA, competiţie înlocuită anul trecut de Liga Europa, s-a impus la Dublin printr-o "dublă" a lui Amauri, în timp ce FC Liverpool, care are de asemenea trei trofee în palmares, a câştigat în Macedonia prin două goluri înscrise de N’Gog.

Sârbii de la Spartak Zlatibor Voda au câştigat pe teren propriu, scor 2-1, în faţa ucrainenilor de la Dnipro, VfB Stuttgart (cu Ciprian Marica în teren pe toată durata partidei) a câştigat greu, scor 3-2, pe terenul norvegienilor de la Molde, în timp ce Sporting Lisabona şi Montpellier s-au impus la limită (1-0), în deplasările de la Farum (cu danezii de la FC Nordsjaelland), respectiv Gyor.

Genk (5-1 cu Inter, în deplasarea de la Turku), Elfsborg, care s-a impus cu 5-0 în faţa lui Teteks şi NK Maribor (3-0 în Slovenia cu scoţienii de la Hibernian) sunt ca şi calificate în play-off-ul Ligii Europa – ultimul pas în drumul spre grupele competiţiei. Surpriza serii s-a produs la Cracovia, unde Wisla a fost învinsă de formaţia azeră FK Karabakh, în timp ce Galatasaray, şi ea o fostă câştigătoare a competiţiei nu a reuşit să învingă, pe teren propriu, echipa OFK Belgrad, scor 2-2. Cealaltă echipă din capitala Serbiei – mult mai titrata Steaua Roşie – a pierdut pe teren propriu (1-2) în faţa slovacilor de la Slovan Bratislava.

Scorul serii s-a înregistrat la Funchal, unde Maritimo a marcat de opt ori în poarta galezilor de la Bangor City. Souza, Dias şi Baba – de câte două ori -, Kanu şi Fidelis au punctat pentru portughezi în meciul cu o formaţie înfiinţată în urmă cu peste 130 de ani în urmă.

Dinamo şi FC Timişoara, cele două reprezentante ale României în această fază a competiţiei, au câştigat aseară meciurile jucate cu croaţii de la Hajduk Split (3-1, pe teren propriu), respectiv finlandezii de la MyPa (2-1, în deplasare).
Returul va avea loc peste o săptămână – 5 august.
REZULTATE TURUL TREI PRELIMINAR AL LIGII EUROPA:
ŢSKA Sofia (Bulgaria) – Cliftonville FC (Irlanda de Nord) 3-0
Au marcat: Vidanov ‘9, Marquinhos ’72, Trifonov ’74

FC Sibir Novosibirsk (Rusia) – Apollon Limassol (Cipru) 1-0
A marcat: Medvedev ’74

Spartak Zlatibor Voda (Serbia) – Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) 2-1
Au marcat: Torbica ’16 (penalti), ’90 (penalti) / Kravcenko ’23

Beroe Stara Zagora (Bulgaria) – SK Rapid Viena (Austria) 1-1
Au marcat: Zlatinov ’85 / Hofmann ’45+1 (penalti)

Myllykosken Pallo-47 Anjalankoski (Finlanda) – FC Timişoara (România) 1-2
Au marcat: Ricketts ’50 / Tameş ’34, Axente ’74

Dnepr Mogilev (Belarus) – Banik Ostrava (Cehia) 1-0
A marcat: Zenkovici ’63

Ruch Chorzow (Polonia) – FK Austria Viena (Austria) 1-3
Au marcat: Pulkowski ‘4 / Linz ‘7, Hlinka ’43, Jun ’73

FC International Turku (Finlanda) – KRC Genk (Belgia) 1-5
Au marcat: Grot ’53 / De Bruyne ’17, Ogunjimi ’43, Barda ’61, Vossen ’77, ’85

Karpati Lvov (Ucraina) – FC Zestafoni (Georgia) 1-0
A marcat: Kudobiak ‘6

FK Molde (Norvegia) – VfB Stuttgart (Germania) 2-3
Au marcat: Mostrom ’65, Hoseth ’76 / Rudy ’27, Kuzmanovic ’74, Harnik ’83

IF Elfsborg (Suedia) – FK Teteks Tetovo (Macedonia) 5-0
Au marcat: Ishizaki ’29, Svensson ’50, Avdic ’57, Nordmark ’66, Keene ’77

FC Utrecht (Olanda) – FC Lucerna (Elveţia) 1-0
A marcat: Mertens ’35

Randers FC (Danemarca) – FC Lausanne (Elveţia) 2-3
Au marcat: Movsisian ‘7, ’81 / Steuble ’41, Silvio ’62, ’84

APOEL Nicosia (Cipru) – Jablonec FK (Cehia) 1-0
A marcat: Solari ’55

Aalesunds FK (Norvegia) – Motherwell FC (Scoţia) 1-1
Au marcat: Mathisen ’90+3 (penalti) / Murphy ’48

Odense BK (Danemarca) – HSK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) 5-3
Au marcat: Gislason ’16, Absalonsen ’23, Utaka ’31, ’60, Andreasen ’37 / Zadro ’15, ’71, Zizovic ’65

Kalmar FF (Suedia) – PFC Levski Sofia (Bulgaria) 1-1
Au marcat: Dauda ’83 / Joaozinho ’28

Maccabi Haifa (Israel) – Dinamo Minsk (Belarus) 1-0
A marcat: Dvalişvili ’30

Wisla Cracovia (Polonia) – FK Qarabag Agdam (Azerbaidjan) 0-1
A marcat: Nadîrov ’69

Cercle Brugge (Belgia) – Anorthosis Famagusta (Cipru) 1-0
A marcat: Foley ’68

Dinamo Bucureşti (România) – HNK Hajduk Split (Croaţia) 3-1
Au marcat: An. Cristea ‘6 (penalti), Garat ’40, Kone ’70 / Tomasov ’64

Galatasaray Istanbul (Turcia) – OFK Belgrad (Serbia) 2-2
Au marcat: Turan ’26, ’76 / Krstic ’80, Injac ’86

SK Sturm Graz (Austria) – Dinamo Tblisi (Georgia) 2-0
Au marcat: Feldhofer ’49, Kienast ’59

FC Nordsjaelland (Danemarca) – Sporting Lisabona (Portugalia) 0-1
A marcat: Vukcevic ’24

NK Maribor (Slovenia) – Hibernian FC Edinburgh (Scoţia) 3-0
Au marcat: Ilicic ’31, ’52, Marcos ’60

Steaua Roşie Belgrad (Serbia) – Slovan Bratislava (Slovacia) 1-2
Au marcat: Trifunovic ’63 / Ivana ’43, Salata ’68

ETO Gyor (Ungaria) – Montpellier Herault SC (Franţa) 0-1
A marcat: Giroud ’32

FC Viktoria Plzen (Cehia) – Beşiktaş Istanbul (Turcia) 1-1
Au marcat: Lymberski ’28 / Delgado ’45 (penalti)

Olympiacos Pireu (Grecia) – Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-1
Au marcat: Zairi ’67, Rommedahl ’73 / Medunjanin ’18 (penalti)

AZ’67 Alkmaar (Olanda) – IFK Goteborg (Suedia) 2-0
Au marcat: Klavan ’52, Gudmundsson ’55

FK Rabotnicki Skopje (Macedonia) – FC Liverpool (Anglia) 0-2
A marcat: Ngog ’17, ’59

Jagiellonia Bialystok (Polonia) – Aris Salonic (Grecia) 1-2
Au marcat: Grzyb ’24 / Calvo ‘4 (penalti), ‘7

Maritimo Funchal (Portugalia) – Bangor City (Ţara Galilor) 8-2
Au marcat: Tcho ’33, ’79, Danilo ’38, ’75, Diawara ’51, ’78, Kanu ’80, Fidelis ’90+1 / Ward ’73, Jebb ’90+4

Shamrock Rovers (Irlanda) – Juventus Torino (Italia) 0-2
A marcat: Amauri ‘3, ’75

Buducnost Podgorica (Muntenegru) – IF Brondby (Danemarca) 1-2
Au marcat: Beciraj ’90+3 / Adamovic ’73, Jensen ’87