Panathinaikos a luat titlul în Grecia

Formaţia Panatinaikos Atena a cucerit cel de-al 20-lea titlu de campioană a Greciei din istorie, în urma victoriei înregistrate ieri, pe teren propriu, scor 2-0, cu Iraklis Salonic, formaţie la care evoluează românii Bogdan Mara şi Victoraş Iacob.

Francezul Djibril Cisse, golgheterul Greciei în acest sezon, cu 23 de reuşite, a deschis scorul în primul minut de joc, Sotiris Ninis stabilind scorul final în minutul 45. Panathinaikos câştigă astfel cel de-al 20-lea titlu din istorie, primul după o pauză de cinci ani - perioadă dominată de rivala locală Olympiacos.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Panathinaikos are un avans de şase puncte în faţa lui Olympiacos. Bogdan Mara a jucat 73 de minute pe Stadionul Olimpic pentru echipa oaspete, în timp ce Victoraş Iacob a lipsit de pe teren, fiind suspendat.