Naționala de handbal masculin tineret a României S-A OPRIT în „sferurile” Mondialului din Brazilia

Reprezentativa de handbal masculin tineret a României a fost învinsă, aseară, de naționala Franței, cu scorul de 30-20 (17-8), în sferturile de finală al CM din Brazilia.

Franța i-a barat României drumul către semifinalele turneului final din „Țara Cafelei”, după ce au învins categoric naționala pregătită de Ovidiu Mihăilă, scor 30-20 (17-8). Pentru România au marcat Adrian Rotaru, 5 goluri, Nicuşor Negru - 4 goluri, Robert Militaru - 3, Ramon Şomlea - 2, Ionuţ Nistor Ioniţă - 2, Dan Racoţea - 2, Andras Szasz - 1, Nicolae Cristian Ungureanu - 1.

România va juca pentru locurile 5-8, primul meci de clasament fiind împotriva Suediei, care a fost întrecută în sferturi de Egipt, cu 28-27. Partida cu scandinavii va avea loc, mâine, 31 iulie, la Uberlandia, de la ora locală 13:15 (19:15 la Bucureşti).