Ministerul Justiţiei nu crede în legea care reglementează activităţile de lobby

Ministerul Justiţiei nu crede în legea care reglementează activităţile de lobby

Ministerul Justiţiei are o atitudine sceptică când vine vorba de reglementarea activităţilor de lobby printr-o lege. Problema ramane: activitatea de lobby ramane deocamdata in afara oricarei legi.

Ministerul ar susţine mai degrabă modificarea legislaţiei secundare în acest caz,  a declarat Adrian Baboi-Stroe, secretar de stat în cadrul instituţiei, la Public Affairs Summit 2016. 

„Ministerul Justiţiei a avut mereu o poziţie rezervată referitor la necesitatea reglementării activităţii de lobby printr-o lege”, a declarat Baboi-Stroe. 

Potrivit secretarului de stat, principalul motiv pentru care ministerul are această poziţie este faptul că ar putea apărea interpretări cu privire la confuzia dintre lobby şi trafic de influenţă. 

Baboi-Stroe a afirmat că acesta reprezintă un risc major, astfel că s-a preferat să nu se deschida poarta pentru aceste riscuri. „Preferăm să nu ni le asumăm”, a mai spus secretarul de stat. În plus, secretarul de stat nu vede de ce statul ar trebuie să intervină în stabilirea regulilor unei profesii exercitate de entităţi private.

Ne puteți urmări și pe Google News