Cea mai mare surpriză înregistrată în meciurile din Liga Europa disputate miercuri seară s-a produs în Polonia, la Poznan. Pe o ninsoare abundentă şi o temperatură de minus 20 de grade, Juventus Torino n-a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 1-1, în compania formaţiei locale, Lech, şi a spus astfel adio acestei ediţii a cupelor europene. "Bătrâna Doamnă" a înregistrat până acum cinci remize în tot atâtea partide jucate, iar jocul din ultima etapă, de la Torino, cu bogaţii de la Manchester City nu mai contează decât la palmares. O altă echipă italiană care şi-a irosit şansele de accedere în primăvara europeană este Sampdoria. Genovezii au pierdut, scor 1-2, meciul decisiv disputat, acasă, cu olandezii de la PSV Eindhoven.
O altă mare surpriză a furnizat-o formaţia elenă Aris Salonic, care a bătut, chiar la Madrid, deţinătoarea Europa League, Atletico.
Meci nebun la Berna, acolo unde VfB Stuttgart a luat bătaie cu 2-4, deşi în minutul 78 avea 2-1. Meciul a fost întrerupt în mai multe rânduri pentru ca terenul să fie curăţat de zăpadă.
În această seară se dispută restul partidelor din penultima etapă a Europa League.
Iată rezultatele:
PROGRAM EUROPA LEAGUE:
Grupa A:

Manchester City – FC Salzburg 3-0
Mario Balotelli (18, 65), Adam Johnson(78)
Lech Poznan – Juventus Torino 1-1
Artjoms Rudnevs (12) / Vincenzo Iaquinta (84)
Clasament: M. City 10p, Lech 8, Juventus 5, FC Salzburg 2
Grupa B:
Atletico Madrid – Aris Salonic 2-3
Diego Forlán (10), Sergio Agüero (16) / Koke (2, 51 pen), Nikos Laziridis (82)
Rosenborg – Bayer Leverkusen 0-1
Sidney Sam (35)
Clasament: Bayer 11p, Atletico 7, Aris 7, Rosenborg 3
Grupa C:

Sporting Lisabona – Lille 1-0
Anderson Polga (29)
Gent – Levski Sofia 1-0
Fernando Pereira Wallace (77)
Clasament: Sporting 12p, Gent 7, Lille 5, Levski 4
Grupa G:

Zenit St. Petersburg – Anderlecht 3-1
Aleksei Ionov (12), Aleksandr Bukharov (65), Szabolcs Huszti (88)/ Kanu (87)
Hajduk Split – AEK Atena 1-3
Jurica Buljat (90) / Ignacio Scocco (50 pen), Konstantinos Manolas (61), Ismael Blanco (84)
Clasament: Zenit 15p, AEK 7, Anderlecht 4, Hajduk 3
Grupa H:
Young Boys Berna – VfB Stuttgart 4-2
David Degen (34), Scott Shutter (78), Emmanuel Mayuka (81, 83) / Pavel Pogrebnyak (49), Sven Schipplock (68)
Odense – Getafe 1-1
Hans Henrik Andreasen (90+2) / Pedro Ríos (17)
Clasament: VfB 12p, Berna 9, Getafe 4, Odense 4
Grupa I:

Metalist Harkov – Debrecen 2-1
Adam Bodi (52 autogol), Denis Olynik (88) / Péter Czvitkovics (22)
Sampdoria – PSV Eindhoven 1-2

Giampaolo Pazzini (40) / Ola Toivenen (52, 90)
Guido Marilungo de la Sampdoria a fost eliminat în minutul 89
Clasament:PSV 13p, Metalist 10, Sampdoria 5, Debrecen 0
Programul meciurilor de astăzi:

Grupa D, ora 22:05

PAOK Salonic – Club Brugge
Villarreal CF – Dinamo Zagreb
Clasament: PAOK 7p, Dinamo 7, Villarreal 6, Clube Brugge 2

Grupa E, ora 22:05
BATE Borisov – Dinamo Kiev
Sheriff Tiraspol – AZ
Clasament: BATE 10p, Dinamo 7, AZ 3, Sheriff 3

Grupa F
ŢSKA Moscova – FC Lausanne-Sport, ora 20:00
Palermo – Sparta Praga, ora 22:00
Clasament: ŢSKA 12p, Sparta 7, Palermo 3, Lausanne 1

Grupa J, ora 20:00
Paris Saint-Germain – Sevilla FC
Borussia Dortmund – SK Karpati L’viv
Clasament: Sevilla 9p, PSG 8, Borussia 5, Karpati 0

Grupa K, ora 20:00
Steaua Bucureşti – Liverpool FC
FC Utrecht – Napoli
Clasament: Liverpool 8p, Steaua 5, Napoli 3, Utrecht 3

Grupa L, ora 20:00
Rapid Viena – FC Porto
ŢSKA Sofia – Beşiktaş
Clasament: Porto 10p, Beşiktaş 7, Rapid 3, ŢSKA 3