Pe de altă parte, harta ne ajută să observăm modul dubios în care guvernul a decupat colegiile, probabil în aşa fel încât să-i favorizeze pe unii candidaţi. Astfel, graniţele colegiilor de deputaţi 11 şi 12, aflate în zona bulevardelor Camil Ressu şi Burebista, nu par a respecta niciun fel de logică.

Pe măsură ce listele oficiale vor fi depuse la birourile electorale, site-ul www.evz.ro vă va oferi posibilitatea să vedeţi repartizarea candidaţilor pe colegii şi alte informaţii care vă vor ajuta să faceţi alegerea corectă la alegerile din 30 noiembrie.

COLEGIILE DIN BUCUREŞTI PENTRU CAMERA DEPUTAŢILOR

PSD-PC

Colegiul 1: Mihaela Anton, PSD
Colegiul 2: Ion Nicolaie, PSD
Colegiul 3: Marius Marinescu, PC
Colegiul 4: Larisa Adriana Antipa, PSD
Colegiul 5: Georgian Pop, PSD
Colegiul 6: Rodica Nassar, PSD
Colegiul 7: Florian Popa, PSD
Colegiul 8: Claudia Petcu, PSD
Colegiul 9: Ioan Vulpescu, PSD
Colegiul 10: Victor Negrescu, PSD
Colegiul 11: Alexandru Fărcaş, PSD
Colegiul 12: Doru Mihai Giugula, PSD
Colegiul 13: Ileana Savu, PSD
Colegiul 14: Ovidiu Muşetescu, PSD
Colegiul 15: Mihaela Muraru Mandrea, PSD
Colegiul 16: Sergiu Andon, PC
Colegiul 17: Ruxandra Florina Jipa, PSD
Colegiul 18: Doina Burcău, PSD
Colegiul 19: Daniela Popa, PC
Colegiul 20: Oana Mizil Niculescu, PSD
Colegiul 21: Dumitru Chiriţă, PSD
Colegiul 22: Corneliu Ciontu, PC
Colegiul 23: Aurelia Vasile, PSD
Colegiul 24: Marie-Anne Rose Jugănaru, PSD
Colegiul 25: Luminiţa Anghel, PSD
Colegiul 26: Damian Florea, PC
Colegiul 27: Dan Alexandrescu, PSD
Colegiul 28: Dănuţ Săndulescu, PSD

PNL

Colegiul 1: Bogdan Olteanu
Colegiul 2: Stamate Daniel Budurescu
Colegiul 3: Ludovic Orban
Colegiul 4: Ingrid Zaarur
Colegiul 5: Dragoş Dincă
Colegiul 6: Florin Melciu
Colegiul 7: Sebastian Ştefan Szobotka
Colegiul 8: Adrian Neacşu
Colegiul 9: Mariana Cimpeanu
Colegiul 10: Roxana Elena Ioniţă
Colegiul 11: Bogdan Petre
Colegiul 12: Gigi Pană
Colegiul 13: Sorin Viorel Paliga
Colegiul 14: Valentin Bogdan Brătianu
Colegiul 15: Pierino Gabriel Ionescu
Colegiul 16: Cătălin Micula
Colegiul 17: Victor Stelian Fedorca
Colegiul 18: Giani Marian Dinu
Colegiul 19: Andrei Petrescu
Colegiul 20: Gruia Bumbu
Colegiul 21: Marian Cristian Olteanu
Colegiul 22: Alina Gorghiu
Colegiul 23: Horia Ionel Adrian Cristea
Colegiul 24: Antonel Tănase
Colegiul 25: Horaţiu Radu Munteanu
Colegiul 26: Teodora Bertzi
Colegiul 27: Cornel Chieptea
Colegiul 28: Sebastian Liviu Jicman

PD-L

Colegiul 1: Gheorghe Groza
Colegiul 2: Anca Constantinescu
Colegiul 3: Irinel Cristu
Colegiul 4: Costică Canacheu
Colegiul 5: Edmond Cătălin Tălmăcean
Colegiul 6: Silviu Tudorel Filimon
Colegiul 7: Mihai Cristian Atanăsoaiei
Colegiul 8: Brânduşa Cornelia Novac
Colegiul 9: Teodor Paleologu
Colegiul 10: Cătălin Croitoru
Colegiul 11: Sulfina Barbu
Colegiul 12: Cristian Petrescu
Colegiul 13: Daniel Ştefan Pirpiliu
Colegiul 14: Dan Radu Zădreanu
Colegiul 15: Silviu Prigoană
Colegiul 16: Constantin Ionescu
Colegiul 17: Alexandru Ciocâlteu
Colegiul 18: Liviu Codârlă
Colegiul 19: Cristian Mircea Raicu
Colegiul 20: Rodica Mioara Toth
Colegiul 21: Cristina Trăilă
Colegiul 22: Elena Munteanu
Colegiul 23: Mihail Claudiu Zaharia
Colegiul 24: Daniel Florian Geantă
Colegiul 25: Elena Udrea
Colegiul 26: Mihail Ozunu Vasile
Colegiul 27: Mariana Nedelcu
Colegiul 28: Danuţ Liga

COLEGIILE DIN BUCUREŞTI PENTRU SENAT

 

PSD-PC

Colegiul 1: Sergiu Nicolaescu – PSD
Colegiul 2: Răzvan Theodorescu – PSD
Colegiul 3: Cristian Diaconescu – PSD
Colegiul 4: Şerban Nicolae – senator PSD
Colegiul 5: Constantin Trăistaru – PSD
Colegiul 6: Anton Ion Niculae Mărăşescu – senator PSD
Colegiul 7: Mihai Adrian Cimpurean – PSD
Colegiul 8: Dan Voiculescu – PC
Colegiul 9: Cătălin Voicu – deputat PSD
Colegiul 10: Ecaterina Andronescu – PSD
Colegiul 11: Costel Nedelcu – PSD
Colegiul 12: Ionel Olteanu – PSD

PNL

Colegiul 1: Alexandru Arin Avramescu
Colegiul 2: Crin Antonescu
Colegiul 3: Didina (Dida) Drăgan
Colegiul 4: Ion Vlad Naicu
Colegiul 5: Ioan Dănuţ Fleacă
Colegiul 6: Caius Irinel Iliescu
Colegiul 7: Cristian George Ţopescu
Colegiul 8: Daniel Paul Mircescu
Colegiul 9: Valerian Horia Rădocea
Colegiul 10: Sorin Cristian Banu
Colegiul 11: Şerban Rareş Mănescu
Colegiul 12: Mihai Toti


PD-L

Colegiul 1: Cornelia Cazacu
Colegiul 2: Ionel Popescu
Colegiul 3: Tudor Şerban
Colegiul 4: Anca Boagiu
Colegiul 5: Vasile Blaga
Colegiul 6: Cristian Rădulescu
Colegiul 7: Ioan Talpeş
Colegiul 8: Răzvan Ionescu
Colegiul 9: Aurel Viorel Moldoveanu
Colegiul 10. Gheorghe Udrişte
Colegiul 11: Alexandru Radu Feldman
Colegiul 12: Gabriel Mutu

Puteţi accesa aici lista străzilor care delimitează colegiile uninominale.