LIGA I. Mare supriză la Timișoara. ACS Poli a câștigat primul meci în acest sezon, iar CS „U” Craiova a ratat șansa de a deveni liderul campionatului

ACS Poli Timișoara a câștigat cu scorul de 3-2 meciul disputat, luni, pe teren propriu, împotriva formației CS „U” Craiova, în etapa a 5-a a campionatului intern.

CS „U” Craiova a avut șansa de a urca pe primul loc al Ligii I, dar oltenii au pierdut jocul disputat, luni, la ACS Poli Timișoara, în runda a 5-a. Cu patru înfrângeri în primele patru etape, bănățenii s-au impus cu scorul de 3-2, reușind să întoarcă rezultatul în finalul partidei. Gazdele au deschis scorul prin Andrei Ardean, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 45, oaspeții au punctat în repriza a doua după golurile lui Zlatinski (61 - penalty) și Nuno Rocha (68). Finalul le-a aparținut timișorenilor, care au mai punctat prin Andrei Ardean (82 - penalty) și Cristian Bărbuț (90+1). Timișoara a câștigat primele puncte în acest sezon și a ajuns la -11 în clasament. Craiova se poziționează pe locul 4, cu 9 puncte.