LIGA I. FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș, 0-3. Ardelenii au făcut instrucție cu moldovenii

FC Botoșani a debutat cu stângul în noua ediție a campionatului intern, după ce a pierdut, pe teren propriu, la scor de neprezentare, în fața celor de la Gaz Metan Mediaș.

Gaz Metan a câștigat, astăzi, meciul disputat în deplasare, cu formația FC Botoșani, scor 3-0. Ardelenii au deschis scorul în minutul 2, prin Todea, și au reușit să-și dubleze avantajul prin Tahar, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 55. Scorul final a fost stabilit de Figliomeni, cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar. În minutul 54, Ngadeu, jucătorul oaspeților, a fost eliminat de arbitrul Adrian Comănescu.

Echipe de start:

FC Botoșani: Lazar - Homei, Oltean, Ngadeu, Acsinte - Ianc, Vaşvari, Croitoru (Tincu '63) - Fulop, Hadnagy (Batin '46), Quenten (Ivanovici '75). Antrenor: Leo Grozavu

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Muth, Mujdragici, Szilagyi - Roberto (Avram '60), Todea, Tahar, Llullaku - Figliomeni (I. Cristea '89) - Buziuc (Târnovan '65). Antrenor: Cristian Dulca