Evenimentul Zilei > Actualitate > Liga Europa – Rezultate
Liga Europa – Rezultate

Liga Europa – Rezultate

Faza grupelor din Liga Europa a debutat în această seară. Românii s-au descurcat excelent în prima etapă.

În grupele Ligii Europa sunt prezente trei formaţii româneşti: Steaua, care a încheiat la egalitate cu Schalke, scor 0-0, Rapid – a învins în deplasare cu 1-0 pe Hapoel Tel Aviv -, şi FC Vaslui, moldovenii remizând onorabil, scor 2-2, la Roma, cu Lazio.
Ladislau Boloni şi Costin Lazăr au remizat pe teren propriu cu englezii de la Tottenham Hotspur, scor 0-0. Vorskla Poltava, echipa care a eliminat-o în play-off pe Dinamo, a cedat cu 0-1 la Copenhaga, cu campioana Danemarcei, în timp ce Austria Viena, care a scos din cursă pe Gaz Metan, a clacat în faţa formaţiei ucrainene Metalist, scor 1-2.

Finalista de anul trecut, formaţia portugheză Sporting Braga, s-a impus cu 3-1 în Anglia, în faţa formaţiei Birmingham City, care evoluează în liga secundă, în timp ce Udinese – fără Gabi Torje – s-a impus cu 2-1 în faţa francezilor de la Rennes.

ORA 20.00

Grupa A

PAOK Salonic – Tottenham Hotspur 0-0      
Shamrock Rovers – Rubin Kazan 0-3 (Martins 3, Noboa 50, Karadeniz 60)       

Grupa B

Hannover 96 – Standard Liège 0-0                
FC Copenhaga – Vorskla Poltava 1-0 (Nordstrand, penalty 54)         

Grupa C

PSV – Legia Varşovia 1-0 (Mertens 21)        

Grupa D

FC Zürich – Sporting Lisabona 0-2 (Insua 4, van Wolfswinkel 21)               

Grupa E

Dinamo Kiev – Stoke City 1-1 (Vukojevic 90 – Jerome 55)           
Beşiktaş – Maccabi Tel Aviv 5-1 (H. Ameida 3, 28, Aurelio 50, Korkmaz 53, Edu 88 – Kehat 48)              

Grupa F
 
Slovan Bratislava – Athletic Bilbao 1-2 (Guede 34 – Susaeta 13, Munian 34)
PSG – Salzburg 3-1 (Nene, penalty 34, Bodmer 44, Menez 68 – Sekagya 87)

ORA 22.05

Grupa G

AZ Alkmaar РMalm̦ FF 4-1 (Altidore 21, Elm Рpenalty 33, Maher 39, Holman 49 РLarsson Рpenalty 72)
Austria Viena – Metalist Harkov 1-2 (Jun 7 – Gueye 56, Xavier – penalty 79)

Grupa H

Club Brugge – Maribor 2-0 (Ofoe 7, Dirar 24)      
Birmingham City – Sporting Braga 1-3 (King 71 – Barbosa 7, 88, Lima 59)     

Grupa I
          
Udinese – Rennes 2-1 (Di Natale 41, Armero 83 – Hadji 19)
Atlético Madrid – Celtic 2-0 (Falcao 3, Diego 68)        

Grupa J
    
Maccabi Haifa – AEK Larnaca 1-0 (Ghadir 54)      

Grupa K 
 

Wisla Cracovia – OB 1-3 (Krim 54 – Johansson 36, Utaka 81, Jensen 90)       
Fulham – Twente 1-1 (Johnson 19 – de Jong 41)              

Grupa L

Anderlecht – AEK Atena 4-1 (Suarez 16, 40, 84, Jovanovic 33 – Leonardo 36)
Sturm Graz – Lokomotiv Moscova 1-2 (Szabics 14 – Obina 28, Sychev 29)

Publicat in categoriile: Actualitate
Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News