LIGA CAMPIONILOR: Nebunie pe "Stamford Bridge". Chelsea - Napoli 4-1

Liga Campionilor la fotbal şi-a desemnat în această noapte ultimele două echipe calificate sferturile de finală. Acestea sunt Chelsea Londra şi Real Madrid.

Pe "Stamford Bridge" din Londra, Chelsea a dat piept cu SSC Napoli. Meciul începe de la scorul de 3-1 pentru formația italiană. În tur, Napoli a făcut instrucție cu bogații de la Chelsea, scorul final fiind unul mult prea blând față de realitatea din teren. Pe "Stamford Bridge", Chelsea şi Napoli au oferit un spectacol total, partida fiind una dintre cele mai frumoase ale actualului sezon al UEFA Champions League. A fost primul meci al londonezilor în Liga Campionilor fără portughezul André Villas-Boas pe bancă. Chelsea pare să-și fi revenit după demiterea lui André Villas-Boas. Cu interimarul Roberto di Matteo, Chelsea a obținut trei victorii în tot atâtea partide: 2-0, în deplasare, cu Birmingham în Cupa Angliei, 1-0, acasă, cu Stoke City, în Premier League, şi 4-1 cu Napoli în UEFA Champions League. După 1-1 la Moscova, Real Madrid a trecut fără prea mari probleme de ŢSKA Moscova, scor 3-1, şi s-a calificat în "sferturi". Aseară, FC Bayern Munchen și Olympique Marseille au obținut biletele pentru sferturile de finală, acolo unde mai sunt calificate AC Milan, Benfica Lisabona, APOEL Nicosia și FC Barcelona. Chelsea - SSC Napoli 4-1 (în tur 1-3) Marcatori: Drogba 28, Terry 47, Lampard 75, Ivanovic 105 / Inler 55 "Stamford Bridge", Londra Arbitri: Dr. Felix Brych  - Mike Pickel, Mark Borsch - Felix Zwayer (GER)

CHELSEA: Petr Cech - Branislav Ivanovic, David Luiz, John Terry (C), Ashley Cole - Ramires, Frank Lampard, Juan Mata, Mickaël Essien - Daniel Sturridge, Didier Drogba Rezerve: Fernando Torres, John Obi Mikel, Florent Malouda, José Bosingwa, Salomon Kalou, Ross Turnbull, Gary Cahill Antrenor: Di Matteo

NAPOLI: Morgan De Sanctis - Hugo Armando Campagnaro, Paolo Cannavaro (C), Salvatore Aronica, Christian Maggio - Gökhan Inler, Wálter Gargano, Juan Zúñiga - Marek Hamšík, Edinson Cavani, Ezequiel Lavezzi Rezerve: Andrea Dossena, Eduardo Vargas, Blerim Dzemaili, Federico Fernández, Goran Pandev, Antonio Rosati, Miguel Britos Antrenor: Walter Mazzarri

Real - ȚSKA 4-1 (în tur 1-1) Marcatori: Higuaín 26, Ronaldo 55, 90+4, Benzema 70 / Tosic 77 "Santiago Bernabéu", Madrid Arbitri: Stéphane Lannoy - Eric Dansault, Frédéric Cano - Antony Gautier (FRA)

REAL: Iker Casillas (C) - Álvaro Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - Mesut Özil, Sami Khedira, Kaká, Xabi Alonso - Cristiano Ronaldo, Gonzalo Higuaín Rezerve: Nuri Sahin, Karim Benzema, Esteban Granero, Antonio Adán, Raúl Albiol, Raphael Varane, Lassana Diarra Antrenor: José Mourinho

ȚSKA: Sergei Chepchugov - Aleksey Berezutsky, Vasily Berezutsky, Sergei Ignashevich (C), Georgy Shennikov - Ahmed Musa, Pontus Wernbloom, Evgeni Aldonin - Zoran Tosic, Alan Dzagoev, Seydou Doumbia Rezerve: Deividas Semberas, Kirill Nababkin, Pavel Mamaev, Aleksandrs Cauna, Sekou Oliseh, Tomáš Necid, Sergei Revyakin Antrenor: Leonid Slutsky