Lăcătuş a luat decizia de a se despărţi de vicecampioana României în urma unei discuţii purtate cu finanţatorul Gigi Becali.

"Le mulţumesc celor care au fost mereu alături de noi şi îmi pare rău că nu am reuşit să le aducem satisfacţiile pe care ni le doream atât noi, cât şi ei, astfel încât să fi fost la finalul sezonului pe un loc de UEFA Champions League. Am luat decizia de a pleca în urma unei discuţii avute cu patronul Stelei, considerând că este mai bine atât pentru echipa, cât şi pentru mine", a declarat Marius Lăcătuş, citat de site-ul oficial al clubului.


DOUĂ MANDATE ÎN DOI ANI

„Roş-albaştrii” sunt ieşiţi atât din lupta pentru titlu, cât şi din zona cupelor europene. Ultima înfrângere suferită de Steaua în faţa Rapidului pune capăt celui de-al doilea mandat de antrenor al „Fiarei” în Ghencea.

Marius Lăcătuş a antrenat Steaua în două mandate:

–  primul între octombrie 2007 – octombrie 2008

– al doilea din decembrie 2008 – mai 2009

Cu doar trei etape rămase până la finalul sezonului, înlocuitorul lui Lăcătuş va fi, foarte probabil, secundul Massimo Pedrazzini, care a mai condus echipa din postura de principal.