În cadrul festivalului vor fi prezentate atât piese pentru copii, cât şi pentru adulţi, jucate de trupe de teatru din Iaşi, Galaţi, Bacău, Cluj Napoca, Ploieşti, Târgu- Mureş. Vor fi prezenţi, de asemenea, artişti păpuşari din Bulgaria,Turcia, Cehia, Israel, Republica Moldova, Franţa.
Pe parcursul festivalului vor avea loc workshop-uri, lansări de carte, expoziţie de scenografie şi de origami, precum şi proiecţii cu spectacole de animaţie.
Astăzi, 26 noiembrie, festivalul debutează cu spectacolul destinat adulţilor "Galeria Svejk", de la ora 18.00, la Teatrul de Animaţie Ţăndărică.
Programul festivalului:

Vineri, 26 noiembrie

Ora 17.30 – Foaierul Teatrului Ţăndarică din Piaţa Lahovari
Vernisaj expoziţie de scenografie: Marian Sandu
Ora 18.00 – Premiera oficială
GALAXIA SVEJK
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
1h40min – pentru adulţi
Sâmbătă 27 noiembrie

Ora 10.00 şi 12.00
PURCELUŞUL FERMECAT
Teatrul pentru copii şi tineret Luceafărul, Iaşi
60 min – pentru copii
Ora 17.30
Lansare de carte: Vasile Groza – Poezii şi ghicitori, Editura RAO
Foaier Intrare
Ora 18.00
LUME, LUUMEEE…
Compania Fortuna şi Paolino&Co, Paris, Franţa
60 min – pentru adulti
Ora 19.30
Workshop susţinut de Iulian Furtună: Expresivitatea gestului, forţa atitudinii, pentru profesionişti şi studenţi în diferite domenii ale artei (artă dramatică, regie, pictură, sculptură, arhitectură)
Ora 20.00
DINCOLO DE UMBRE
Universitatea de arte „George Enescu", Iaşi
50 min – pentru adulţi
Anima Studio
Duminică 28 noiembrie

Ora 11.00
APOLODOR
Teatrul de păpuşi PUCK – Cluj -Napoca
50 min – pentru copii
Ora 12.00
SPĂRGĂTORUL DE NUCI
Compania Muşchetarii, Bucureşti
40 min – pentru copii
Ora 17.30
Lansare de carte: Micul Prinţ, Editura RAO
Foaier Intrare
Ora 18.00
PASĂREA CARE VESTEŞTE PLOAIA
Teatrul Train, Ierusalim, Israel
50 min – pentru copii şi întreaga familie
Ora 20.00
LUNGUL DRUM CĂTRE SANTA CRUZ
UNATC, Bucureşti
40 min – pentru copii şi întreaga familie
Anima Studio
Luni 29 noiembrie
Ora 10.00
CENUŞĂREASA
Teatrul De Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
60 min – pentru copii
Ora 14.00
Workshop Graţiela Ene
Pentru copii
Anima Studio
Ora 16.00 – 17.30
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Ora 17.30
Vernisaj expoziţie de origami: FORMA INTELIGENTĂ A HÂRTIEI, realizată de A.C.T.O.R. – Asociaţia Culturală pentru Teatru şi Origami din România
Foaier Pod
Ora 18.00
MARIONETE CARE DANSEAZĂ
Un spectacol de Pavel Vangeli, Praga, Cehia
45 min – pentru întreaga familie
Ora 20.00
Workshop Pavel Vangeli
Ora 20.00
EU ŞI MARIONETA
Compania IP Teatrul Municipal de Marionete
60 min – pentru copii şi întreaga familie
Anima Studio
Ora 22.00 -23.00
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Marţi 30 noiembrie
 
Ora 10.00
PINOCCHIO
Teatrul de copii Ciufulici, Ploieşti
60 min – pentru copii
Ora 14.00
Workshop Origami Teatru susţinut de Eugenia Barbu
Anima Studio
Ora 16.00 – 17.30
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Ora 18.00
CANDID
Teatrul de Animaţie Ţăndărică
60 min – pentru adulţi, nonverbal
Ora 19.30
Conferinţa: TENDINŢELE ANIMAŢIEI MONDIALE susţinută de Damiet Van Dalsum
Ora 20.00
Workshop despre construcţia şi mânuirea păpuşilor, susţinut de actorul şi regizorul Gabriel Apostol
Anima Studio
Ora 22.00 – 23.00
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Miercuri 1 decembrie

Ora 10.00
CAPRA CU TREI IEZI
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
60 min – pentru copii
Ora 12.00
MOTANUL ÎNCĂLŢAT
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
60 min – pentru copii
Ora 14.00
Aici-Acolo. Atelier de educaţie interculturală
Anima Studio
Ora 16.00 – 17.30
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Ora 18.00
PESCARUL ŞI PEŞTIŞORUL DE AUR
Teatrul de stat de păpuşi, Vidin, Bulgaria
55 min, nonverbal – pentru copii şi întreaga familie
Ora 20.00
Workshop – Arta Teatrului de Papuşi şi Programele Europene pentru Tineret, susţinut de actriţa Eugenia Barbu
Anima Studio
Ora 22.00 – 23.00
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Joi 2 decembrie

Ora 10.00
MOTANUL ÎNCĂLŢAT
Teatrul de păpuşi Gulliver, Galaţi
40 min – pentru copii
Ora 14.00
Aici-Acolo. Atelier de educaţie interculturală realizat de A.C.T.O.R.
Anima Studio
Ora 16.00 – 17.30
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Ora 18.00
COPACUL MAGIC
Teatrul de umbre Cengiz Ozek, Istanbul, Turcia
40 min – pentru copii şi întreaga familie
Ora 20.00
FAUST
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
50 min – pentru adulţi
Anima Studio
Ora 22.00 – 23.00 Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Vineri 3 decembrie
Ora 10.00
POVESTEA PORCULUI
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
50 min – pentru copii
Ora 14.00
FEMEIA AL CĂREI PĂCAT ERA MATERNITATEA (partea 1)
Şcoala de teatru vizual, Ierusalim, Israel
15 min – în engleză, pentru adulţi
Anima Studio
Ora 16.00 – 17.30
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Ora 18.00 PREMIERĂ OFICIALĂ
PINOCCHIO
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
55 min – pentru copii
Ora 20.00
FEMEIA AL CĂREI PĂCAT ERA MATERNITATEA (partea 2)
Şcoala de teatru vizual, Ierusalim, Israel
30 min – în engleză, pentru adulţi
Anima Studio
Ora 22.00 – 23.00
Proiecţii video cu spectacole de animaţie
Sala Video, et. 2
Sâmbătă 4 decembrie

Ora 10.00 şi Ora 12.00
CIPOLLINO
Teatrul Municipal Bacovia-Secţia de animaţie, Bacău
55 min – pentru copii
Ora 17.30
Lansare de carte: Vasile Groza – Poezii cosmice, Editura Magic Print
Foaier Intrare
Ora 18.00
RESPIRAŢII
Teatrul Ariel în colaborare cu UAT Târgu Mureş
50 min – pentru adulţi
Ora 20.00
Concert de colinde

Duminică 5 decembrie
Ora 11.00
PĂCALĂ
Teatrul de Animaţie Ţăndărică, Bucureşti
60 min
Sursa: www.teatrultandarica.ro