Halep O ATACĂ pe Wozniacki: „Eu nu o să fac niciodată aşa ceva, aşa ceva, nu voi apela la trucuri!”

Simona Halep nu a trecut peste înfrângerea suferită în finala turneului de Mare Șlem de la Melbourne și o acuză pe daneza Wozniacki, actualul lider WTA, că s-a folosit de trucuri pentru a rupe ritmul.

Nu e prima dată când româncei i se întâmplă acest lucru. În 2014, rusoaica Maria Sharapova a avut un episod asemănător în finala disputată contra Simonei la Roland Garros. Acum, constănțeanca a afirmat că momentul psihologic al finalei de la Australian Open a avut loc în setul decisiv, când daneza a hotărât să ceară o pauză medicală. Acest lucru este considerat a fi un truc des întâlnit de jucătoare, pentru a-și scoate adversarele din ritm. La Melbourne, „Caro” Wozniacki s-a impus în fața Simonei Halep cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Pot spune că după acel time-out medical nu am mai fost eu. Au fost 5-6 minute care m-au scos din ritm, simțeam oboseala mult mai mult. Nu o să fac niciodată așa ceva, nu o să apelez la trucuri! Am ajuns numărul 1 mondial fără să apelez astfel de trucuri, aşa că şi primul Grand Slam va veni la fel, fără trucuri”, a declarat Halep, potrivit Telekom Sport.