FOTBAL EUROPEAN. Liverpool, MARȘ TRIUMFAL în Premier League. „Cormoranii” au CÂȘTIGAT derby-ul cu United și sunt lideri

FC Liverpool s-a impus cu scorul de 3-1 în confruntarea cu Manchester United, jucată, duminică, pe teren propriu, în runda a 17-a din Premier League.

Liverpool a obținut o victorie extrem de prețioasă în fața rivalilor de la Manchester United, de care au trecut, duminică, pe „Anfield Road”; scor 3-1. Sadio Mane a deschis scorul în minutul 24, pentru gazde, oaspeții au egalat datorită lui Jesse Lingard (33). „Cormoranii” s-au desprins în repriza a doua, datorită „dublei” reușite de Xherdan Shaqiri (73 și 80). Liverpool este lideră în Premier League, cu 45 de puncte, și este urmată de Manchester City (44) și Tottenham (39).