EUROPA LEAGUE. Petrolul - Flamuntari, 2-0. „Lupii” sutn tot mai aproape de calificare

EUROPA LEAGUE. Petrolul - Flamuntari, 2-0.  „Lupii” sutn tot mai aproape de calificare

Petrolul Ploieşti a câştigat, aseară, partida de pe teren propriu contra formaţiei albaneze Flamuntari, cu scorul de 2-0, din prima manşă a turului doi preliminar al Europa League

Chiar dacă au dominat, ocaziile de gol ale prahovenilor au cam lispit în prima parte a jocului. Pecanha a avut o evoluţie remarcabilă în poarta gazdelor, anulând de câteva ori contraatacurile celor de la Flamuntari. În a doua repriză, Petrolul a început să sa fie mai periculoasă. Tehnicianul Răzvan Lucescu a dat dovadă de inspiraţie şi l-a înlocuit pe Albin cu Nepomucenco. introducerea pe teren a olandezului a fost una inspirată, deorece Nepomucenco a deschis scorul cu cun şut trimis sub transversala portţii lui Lika (77). A doua reuşită a petroliştilor a venit în minutul 85, atunci când Toto tamuz a reluat cu capul centrarea din corner a lui De Lucas. Returul va avea loc pe 24 iulie,  la Vlora, de la ora 20.00, în direct la Digi Sport.

"Avem în continuare şanse de calificare, nici un meci nu seamănă cu celălalt. Adrian Mutu e foarte important în jocul Petrolului, le oferă un moral fantastic colegilor săi" (Ernest Gjoka, antrenor Flamurtari)

"Era foarte important să începem acest sezon cu o victorie. Am suferit puţin în prima repriză, dar nu am fost îngrijoraţi. Ştiam ce valoare avem şi că ne vom impune până la urmă" (Laurenţiu Marinescu, mijlocaş Petrolul)