EURO 2012: Rezultatele înregistrate în etapa a doua

Calificările pentru Campionatul European din 2012, găzduit de Polonia şi Ucraina, au continuat aseară cu etapa a doua.

Nu doar tricolorii au oferit rezultate neaşteptate în acest debut de preliminarii: Cehia, Rusia şi Bulgaria au pierdut meciurile pe teren propriu, cu acelaşi scor, 0-1, în faţa unor echipe mai slab cotate: Lituania, Slovacia, respectiv Muntenegru.

În grupa A, favoritele Turcia şi Germania fac legea. Deşi au fost conduşi, turcii au revenit în faţa Belgiei, 3-2, şi au adunat şase puncte după două partide. Germania nu a avut probleme cu Azerbaidjan, 6-1, în timp ce vecinii lor, austriecii, au obţinut o victorie in extremis în faţa kazacilor, 2-0.

Slovacia a produs surpriza grupei B, învingând în deplasare Rusia, scor 0-1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Stoch în minutul 26. Macedonia şi Armenia au oferit fanilor un final de infarct, scor 2-2. Amenii au punctat în primul minut de prelungire, dar s-au vazut egalaţi în cel de-al şaselea din penalty. Liderii grupei sunt irlandezii care au trecut fără emoţii de Andorra (3-1). Iată rezultatele înregistrate:

Grupa A

Turcia - Belgia 3-2 Altintop (48), Senturk (67), Turan (78) / van Buyten (28, 69)

Austria - Kazahstan 2-0 Linz (90+1), Hoffer (90+2)

Germania - Azerbadjan 6-1 Westermann (28), Podolski (45), Klose (45, 90+2), Sadiqov (53 - autogol), Badstuber (86) / Dzhavadov (57)

Grupa B

Rusia - Slovacia 0-1 -final Stoch (27) Macedonia - Armenia 2-2 Gjurovski (42), Naumoski (90+6 - penalty) / Movsisyan (41), Manucharyan (90+1)

Irlanda - Andorra 3-1 Kilbane (15), Doyle (41), Keane (54) / Alejo (45)

6. Andora 0p

După surpriza plăcută de la Campionatul Mondial din Africa de Sud, Slovenia se dovedeşte a fi "nuca tare" din Grupa C, terminând la egalitate în Serbia, 1-1. Italia îşi menţine statutul de favorită la câştigarea grupei. Peninsularii au învins la scor, 5-0, selecţionata din Insulele Feroe.

Albania a învins în Luxemburg, scor 1-0, şi a devenit lider în grupa D, din care face parte şi România. Franţa a câştigat în Bosnia, 0-2, şi se pare că elevii lui Laurent Blanc au trecut peste şocul înfrângerii din urmă cu o etapă, 0-1 cu Belarus, chiar la Paris.

Grupa C

Serbia - Slovenia 1-1 Zigic (96) / Novakovic (63)

Italia - Insulele Feroe 5-0 Gilardino (12), Rossi (21), Cassano (27), Quagliarella (81), Pirlo (90)

6. Luxemburg 0p

Olanda şi Suedia au strâns câte şase puncte în grupa E şi aşteaptă meciurile directe care vor stabili ocupanta locului 1. Finlanda, Ungaria, Moldova sau San Marino nu par a fi contracandidate reale la calificare. Următoarea grupă, F, se anunţă a fi cea mai echilibrată din aceste preliminarii.

Croaţia şi Grecia au terminat la egalitate, 0-0, Israelul nu a găsit drumul spre gol în Georgia, iar Letonia a câştigat nesperat în Malta, scor 0-2.

Grupa E

Suedia - San Marino 6-0 Ibrahimovic (7, 77), Simoncini (12 - autogol, 26 - autogol), Granqvist (51), Berg (90+3)

Olanda - Finlanda 2-1 Huntelaar (7, 16 - penalty) / Forssell (33) Ungaria - Moldova 2-1 Rudolf (50), Koman (66) / Suvorov (79) Clasament:

Georgia - Israel 0-0

Malta - Letonia 0-2 Gorkss (42), Verpakovskis (85)

6. Malta 0p

Declin şi în rândurile vecinilor de la sud de Dunăre. Dacă runda precedentă au pierdut la scor pe noul Wembley, în faţa Angliei, Bulgaria s-a văzut depăşită pe teren propriu de Muntenegru, 0-1, unicul gol al partidei fiind înscris în minutul 35, de Zverotic.

În celălalt meci al grupei G, Wayne Rooney a deschis devreme scorul pentru Anglia în Elveţia şi elevii lui Fabio Capello au învins fără emoţii, 3-1.

Situaţia din grupa H este una neplăcută pentru Portugalia. După egalul spectaculos cu Cipru de sâmbătă, 4-4, lusitanii au pierdut în Norvegia, scor 1-0. Tot cu un gol, venit foarte târziu, s-a impus şi Danemarca în faţa Islandei, şi pentru moment se pare că nordicii fac legea în grupa H.

Dacă acum doi ani, Lituania provoca demisia lui Victor Piţurcă de pe banca naţionalei, cu o victorie la scor la Cluj, balticii au mai făcut o victimă, Cehia, învinsă la Praga, scor 0-1. În celălalt meci din grupa I, Scoţia a fost la câteva secunde de un pas greşit în faţa mult mai slab cotatei Liechtenstein, 2-1, care a şi condus aproape 20 de minute.