Cupa României. Dinamo s-a calificat în grupe. Rezultatele de miercuri, din play-off Dinamo București. Sursă foto: Facebook

Cupa României. Echipa Dinamo București a reușit să se califice în grupe, după ce a învins miercuri echipa FC Voluntari, cu scorul 1-0.

Cupa României. Dinamo s-a calificat în grupe

În prima parte a meciului, Dinamo a suferit o pierdere semnificativă din cauza unei accidentări serioase suferite de Hakim Abdallah în minutul 13, când a fost faultat și și-a lovit grav umărul. Înlocuit imediat, Abdallah a fost transportat de urgență la spital, iar absența sa a fost simțită pe teren. Cu toate acestea, echipa alb-roșie a reușit să deschidă scorul în minutul 24, printr-un gol marcat de Cătălin Cîrjan din interiorul careului.

Această reușită s-a dovedit a fi suficientă pentru victorie, meciul terminându-se cu 1-0 pentru Dinamo. Grație acestei victorii, echipa s-a calificat în grupele Cupei României, alături de alte formații precum CSM Reșița, SCM Râmnicu Vâlcea și Sănătatea Cluj. Alte echipe calificate includ Petrolul Ploiești, Poli Iași, FC Botoșani, FC Hermannstadt, Unirea Ungheni, Ceahlăul Piatra Neamț, FC Agricola Borcea și Unirea Alba Iulia.

Cine s-a mai calificat în Cupa României

Petrolul Ploiești a obținut calificarea în Cupa României, după o confruntare strânsă, fiind învinsă cu 5-4 într-un meci intens desfășurat pe Stadionul Ilie Oană. Echipa din liga secundă a avut parte de o provocare considerabilă, dar a reușit să se impună în fața adversarilor lor. În altă întâlnire, Sănătatea Servicii Publice, echipă din liga a treia, s-a calificat și ea în grupe după o victorie cu 2-1 în fața AFC Câmpulung-Muscel.

În alte meciuri de calificare, FC Bihor Oradea a fost învinsă de CSM Reșița cu 1-3, iar Minaur Baia Mare a pierdut în fața SCM Râmnicu Vâlcea cu 2-3. Aceste rezultate completează lista echipei care și-au asigurat locul în grupele competiției, după o serie de partide competiționale și rezultate surprinzătoare.