Craiova așteaptă viză de Europa de la Viitorul

Oltenii au pierdut dramatic meciul cu echipa lui Hagi și mai pot ajunge în cupele europene doar cu ajutor din partea dobrogenilor.

Ultimul meci cu miză din play-off s-a disputat, sâmbătă, la Craiova. Pe „Ion Oblemenco”, oltenii au întâlnit FC Viitorul, în joc fiind poziția a 3-a a clasamentului, care duce în preliminariile Ligii Europa.

Autogolul care a tăiat elanul gazdelor

Câștig de cauză au avut oaspeții, care s-au impus dramatic, scor 2-1, după ce au fost conduși la pauză. Craiova a deschis scorul prin Ivan Martici, în minutul 16, și lucrurile păreau să se îndrepte către un happyend. Însă, cu 20 de minute înainte de final, Valentin Mihăilă și-a învins propriul portar.

Craiova sau Astra, în Liga Europa

Pentru „alb-albaștri”, dezastrul complet a venit în minutul 90+3, atunci când Denis Drăguș a punctat și a adus o victorie care o duce pe Viitorul pe locul al 3-lea al clasamentului. Din minutul 73, gazdele au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Tiago Ferreira.

De pe poziția a 4-a, Craiova așteaptă finala Cupei României, programată sâmbătă, 25 mai. FC Viitorul va lupta pentru trofeu împotriva Astrei Giurgiu, iar dacă oamenii lui Hagi se vor impune, atunci oltenii merg în Europa. În caz contrar, în LE ajung giurgiuvenii.

„Jucăm finala Cupei pentru noi”

„A fost un meci pentru Europa, între două echipe cu pretenții. Cred că nivelul a fost unul bun, pe un stadion bun, cu public bun. Pentru mine Craiova rămâne clubul cel mai complet, pentru că are de toate. Mă bucur că noi i-am întrecut acum. Jucăm finala Cupei pentru noi, nu pentru Craiova. Noi ne gândim să câștigăm un trofeu pentru club și atât! Cred că vom face un meci mare în finala Cupei! Mai avem o săptămână până când vom discuta despre Ianis sau despre alte plecări”, a spus Gheorghe Hagi la final.

Dacă va câștiga Cupa României, Viitorul va juca în turul al II-lea preliminar al Ligii Europa. În caz contrar, dobrogenii vor intra în turul I. Tot în aceeași competiție, FCSB va juca în prima fază, la fel ca CS „U” Craiova (dacă se califică). Dacă învinge în Cupă, Astra intră în turul al II-lea. Campioana CFR Cluj începe campania în LC, în turul I.