CFR Cluj - "U" Craiova 2-1 FINAL

CFR Cluj a învins Universitatea Craiova cu 2-1, într-un meci contând pentru etapa a a 18-a Ligii I la fotbal. Craiova lui Victor Piţurcă e la a treia înfrângere consecutivă.

CFR Cluj s-a impus în faţa Universităţii Craiova după ce juveţii au condus cu 1-0 prin eurogolul marcat de Dorel Stoica. Stoica a înscris cu un şut senzaţional de la 45 de metri, dar bucuria oltenilor nu a durat decât câteva zeci de secunde. Craiova a terminat în zece oameni, după ce Ciucă a fost eliminat de centralul Haţegan în minutul 89. În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 0-0. CFR CLUJ - UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-1 Marcatori: Traore (69), Kivuvu (72) / D. Stoica (66) Arbitru: Ovidiu Haţegan min. 90+4: FINAL min. 90: patru minute de prelungire; min. 89: cartonaş roşu: Ciucă, de la Craiova, a văzut al doilea galben; min. 87: M. Costea a tras pe centrul porţii de la 25 de metri; min. 85: Craiova forţează egalarea; Dilevski scapă pentru un moment singur cu Nuno Claro, dar scapă mingea de sub control; min. 74: ocazie monumentală CFR: Traore luftează din 3-4 metri cu poarta goală! min. 72: GOL CFR: Kivuvu a reluat cu capul, din 7 metri, o centrare de pe stânga; min. 69: GOL CFR: Traore, cu un şut din interiorul careului; min. 66: GOL CRAIOVA: Dorel Stoica înscrie golul campionatului cu un şut de la 45 de metri direct în vinclul porţii lui Nuno Claro!!! min. 61: ocazie CFR: Cadu a trimis cu capul pe lângă; min. 58: ocazie CFR: Panin reia din vole, superb, dar mingea e prinsă de Stanca; min. 56: ocazie uriaşă a CFR-ului: Traore, din 6 metri, loveşte aiurea mingea; min. 51: cartonaş galben: Ciucă min. 46. a început repriza secundă PAUZĂ min. 43: cartonaş galben: Cadu; min. 29: cartonaş galben: Dilevski; min. 28: Craiova are două cornere consecutive; min. 25: CFR are o nouă ocazie la angajarea lui Bjelanoivc, dar Craiova rezistă, jocul CFR-ului, fără prea mult orizont, atrage fluierături din tribună; min. 18: E. Dică şutează pe lângă min. 13: ocazie pentru CFR: Bjelanoivc, scăpat singur spre poarta oltenilor, n-a ajuns la minge; Stanca a ieşit curajos; min. 9: partida e echilibrată; min. 1: a început meciul; CFR: Nuno Claro - Tony, Cadu, Piccolo, Panin - Hora, Dică, Kivuvu, Culio - Traore, Bjelanoivc Rezerve: Stăncioiu, N. Diogo, De Zerbi, Bastos, Bud, E. Kone, Veloso Antrenor: Alin Minteoan

Univ. Craiova: Stanca - Bărboianu, Stoica, Găman, Ciucă - Dilevski - Wobay, Gargorov, Prepeliţă, Dina - Piţurcă Rezerve: S. Lung, Lopes, Ologu, M. Costea, Fl. Costea, Dănănae, Firţulescu Antrenor: Victor Piţurcă Liga I: Etapa a 18-a - Program