CE 2010: România a învins Spania

Naţionala feminină de handbal a României a debutat cu un succes la Campionatul European, turneu final găzduit de Norvegia şi de Danemarca.

Elevele antrenate de Radu Voina au câştigat primul meci al Grupei A, contra Spaniei, în oraşul danez Aalborg, scor 30-26. Alături de meciul "tricolorelor", în aceeaşi grupă se va juca şi meciul Danemarca - Serbia. În faza a doua a grupelor, primele trei echipe din Grupa A le vor întâlni pe cele din Grupa B, iar cele din Grupa C pe cele din Grupa D. Handbal feminin, CE 2010: România vrea să scape de coşmarul iberic Spania a fost coşmarul României în ultimele două întâlniri de la turneele finale. La Campionatul European din Macedonia (2008), ibericele au învins România cu 28-18 şi s-au calificat în semifinale. În 2009, la Mondialul din China, într-un joc decisiv pentru accederea în semifinale, Spania a trecut de România cu scorul de 26-25, dându-ne gol în ultima secundă.

România - Spania 30-26

• Cristina Vărzaru marchează pe un contraatac şi reface diferenţa de scor la cinci goluri. Partida se încheie însă cu scorul de 30-26 pentru România.
  • Cristina Neagu înscrie din nou printr-o aruncare foarte puternică. Cu trei minute înainte de final, România conduce Spania cu patru goluri, 28-24.
  • Meciul este în continuare echilibrat, cu toate că româncele conduc cu cinci goluri. Ibericele au forţat în ultimele minute.
  • După câteva minute de "secetă" în ofensivă, România se distanţează din nou la cinci goluri. Mai sunt de jucat 10 minute.
  • Spania s-a apropiat la patru goluri, iar elevele lui Radu Voina încep să irosească tot mai uşor ocaziile de gol.
  • Româncele au redus puţin turaţia în ultimele minute, însă diferenţa de scor se menţine la şapte goluri. Au trecut 10 minute din repriza secundă.
  • Oana Manea şi Adina Meiroşu au pus şi ele câte un punct pe tabela de marcaj pentru România, care conduce, în minutul 35, cu 19-12.
  • Cristina Vărzaru duce scorul la 17-11. Jucătoarea lui Viborg face ravagii pe extremă în această seară, având deja şase goluri marcate.
  • A început repriza secundă.
  • Pauză la Aalborg. La jumătatea meciului, România conduce cu 15-10.
  • Valentina Elisei marchează şi ea un gol spectaculos. România conduce în continuare cu cinci goluri.
  • Cristina Vărzaru restabileşte diferenţa de scor la cinci goluri (13-8). Mai sunt cinci minute de jucat din prima repriză.
  • Ionela Gâlcă duce scorul la 11-6. Pivotul tricolorelor a ajuns la cota 5.
  • Andrea Barno reduce din handicap. Spania s-a apropiat la patru goluri.
  • În minutul 13, tricolorele conduc cu 9-4. Ionela Gâlcă este de neoprit în această seară, ea marcând încă un gol pe contraatac.
  • România se desprinde la patru goluri. Pivotul Ionela Gâlcă a marcat două goluri consecutive pe contraatac.
  • Vărzaru şi Tivadar punctează pentru România, care conduce pentru prima oară în această seară. În minutul 9, scorul este de 5-4 pentru România.
  • Câte un gol a fost marcat rapid în fiecare dintre porţi, în timp ce Cristin Vărzaru a stabilit din nou egalitatea pe tabela de marcaj (3-3), dintr-o aruncare de la şapte metri.
  • Cristina Neagu marchează primul gol al României în această seară, în minutul cinci al meciului.
  • Ibericele se desprind la două goluri. Româncele nu reuşesc încă să se concentreze în ofensivă, unde au făcut mai multe greşeli copilăreşti în primele minute.
  • Spania deschide scorul dintr-o lovitură de la 7 metri executată de Martin.
  • A început meciul de la Aalborg. Ibericlele au primul atac al meciului.