CAMPIONATUL MONDIAL. Minunea Islanda n-a mai rezistat și în fața Nigeriei. „Dubla” lui Ahmed Musa a rezolvat ecuația meciului

Nigeria s-a impus cu scorul de 2-0 în partida cu Islanda, disputată, vineri, la Volgograd, în etapa a 2-a a Grupei D a Campionatului Mondial

Nigeria a obținut prima victorie la turneul final din Rusia, după ce s-a impus în confruntarea cu Islanda, scor 2-0. Nordicii au rezistat în primele 45 de minute, dar Ahmed Musa a rezolvat meciul, cu „o dublă”, reușită în minutele 49 și 75. Islanda a avut ocazia de-a reveni în joc, în minutul 83, dar Gylfi Sigursson a ratat o lovitură de la 11 metri. În prima etapă a Grupei D, Argentina remizase cu Islanda, scor 1-1, Croația învinsese Nigeria, scor 2-0. În etapa a 2-a, croații i-au învins pe argentinieni cu 3-0. Clasamentul arată astfel: 1. Croația 6p, 2. Nigeriia 3p, 3. Islanda 1p, 4. Argentina 1p. În ultima rundă, Argentina înfruntă Nigeria, Islanda dă piept cu Croația.