CAMPIONATUL MONDIAL. Franța a câștigat din nou după o altă evoluție MEDIOCRĂ. Peru este ELIMINATĂ

Franța s-a impus, joi, scor 1-0, în confruntarea cu Peru, disputată la Ekaterinburg, în Grupa C a Campionatului Mondial din Rusia.

Naționala Franței a dezampăgit în jocul cu Peru, dar s-a impus la limită, scor 1-0. „Cocoșii” au evolaut fără nicio idee tactică și au marcat datorită lui Kylian Mbappe, în minutul 34. Vârful lui PSG a devenit cel mai tânăr marcator francez din istoria Cupei Mondiale, la 19 ani și 183 de zile. În cealaltă partidă a Grupei C, Danemarca și Australia au remizat, scor 1-1. Christian Eriksen a deschis scorul în minutul 7, Mile Jedinak a egalat în minutul 38 din penalty. În ultima etapă se joacă Franța - Danemarca și Australia - Peru. clasamentul arată astfel: 1. Franța 6p, 2. Danmarca 4p, 3. Australia 1p, 4. Peru 0p.