Campionatul Mondial din Qatar. Brazilia, a doua țară care s-a calificat în optimi. A învins Elveția cu 1-0 Sursa foto: Dreamstime

Brazilia a câștigat, luni seară, partida împotriva Elveției, cu scor 1-0, în grupa G de la Cupa Mondială. Selecao s-a calificat astfel în optimile de finală.

Elveția a rezistat în partidă până în minutul 83, când Casemiro a marcat primul și singurul gol al meciului, fiind al 16 meci consecutiv în care echipa lui Tito nu a pierdut în fața adversarilor săi.

Brazilia s-a calificat în optimile de finală la Campionatul Mondial

Brazilia a marcat primul gol în minutul 63, însă acesta a fost anulat pe motiv de ofsaid. În urma partidei, Brazilia a acumulat șase puncte din două meciuri și este calificată matematic în optimile competiției, a doua după Franța.

Sud-americanii vor juca în ultimul meci împotriva Camerunului. În schimb, echipa Elveției are trei puncte și va juca pentru calificarea în optimi împotriva Serbiei. La meci a asistat şi preşedintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, care a stat lângă Ronaldo, Roberto Carlos și Cafu, celebrii jucători brazilieni.

La partida disputată luni seară, principalul absent al echipei a fost Neymar. Medicii nu au reușit să-l pună pe picioare după accidentarea suferită în primul meci disputat împotriva naționalei Serbiei. Neymar a fost diagnosticat cu o leziune la nivelul ligamentelor gleznei, iar potrivit presei din Brazilia, starul lui PSG ar putea reveni pe teren abia în faza optimilor de finală, dacă Selecao se va califica.

Ținând cont de absența lui, antrenorul a fost nevoit să folosească la mijlocul terenului un cuplu de mijlocași ofensivi format din Lucas Paqueta și Fred.

Brazilia, victorie împotriva Serbiei

În primul meci de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar, echipa naţională a Braziliei a învins-o cu scor 2-0 pe reprezentativa Serbiei. Richarlison a deschis scorul pentru Brazilia, în minutul 62. 11 minute mai târziu a reușit să majoreze diferența, marcând al doilea său gol la acest Campionat Mondial.

Pe lângă victoria obținută de Brazilia, un alt aspect îmbucurător pentru fanii echipei este forma extraodinară a naționalei lor, care a reușit ca prin jocul său să nu-i acorde Serbiei nici măcar un șut pe spațiul porții.