CAMPIONATUL MONDIAL. Bătălie TERIBILĂ între Croația și Danemarca. Ambii portari au apărat trei PENALTY-URI, ex-iugoslavii merg mai departe

Naționala Croației s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins Danemarca, scor 4-3, la finalul loviturilor de departajare.

Croația s-a calificat în „sferturile” turneului final, după un meci epuizant disputat împotriva reprezentativei din Danemarca. Ex-iugoslavii au învins cu 1-1 și 3-2 după executarea loviturilor de departajare, iar protagoniști au fost cei doi portari: Danijel Subasici și Kasper Schmeichel. Croatul a parat trei lovituri de departajare, danezul a apărat două, dar și penalty-ul executat de Luka Modrici în minutul 116.

Danezii au deschis scorul în secunda 57, prin Mathias Jorgensen, croații au egalat foarte repede, după ce Mario Mandzukici a scuturat plasa porții nordicilor, în minutul 4. După ce Modrici a ratat șansa de-a rezolva meciul, în finalul prelungirilor, s-a ajuns la loviturile de departajare. Pentru Croația au marcat Andrej Kramarici, Luka Modrici și Ivan Rakitici, și au ratat Milan Badelj și Josip Pivarici. Pentru Danemarca au punctat Simon Kjaer și Michael Krohn-Dehli și au ratat Christian Eriksen, Lasse Schone și Nikolai Jorgensen. În „sferturi”, Croația va evolua împotriva Rusiei.