
Ilie Bolojan, președintele interimar, a afirmat că România se află „într-o situație dificilă” din cauza deficitului bugetar ridicat și a susținut că trebuie luate măsuri pentru a preveni agravarea situației.
Situația economică a României, dificilă
Într-o conferință de presă, președintele interimar a fost întrebat despre situația economică a țării și a afirmat că, deși nu este vorba despre o criză gravă, este clar că țara se află într-o situație dificilă.
„Nu trebuie înţeles că suntem într-o situaţie gravă, dar cred că trebuie să recunoaştem că suntem într-o situaţie dificilă, în sensul în care avem deficite bugetare foarte mari”, a susținut acesta, precizând că „consumăm de mulţi ani mai mult decât ne putem permite”.
Bolojan: Dacă ar apărea o recesiune economică, am ajunge să nu mai putem funcţiona
Boljan a precizat că, în cazul unei recesiuni economice, scăderea veniturilor ar putea duce la o situațue similară cu guvernarea Boc.
„În condiţiile în care ar apărea o recesiune economică, este evident că am fi situaţia în care, pe fondul scăderii veniturilor, am ajunge să nu mai putem funcţiona, deci să ne apropiem de o situaţie aşa cum a fost cea pe care am evocat-o (guvernarea BOC – n.r.)
Cred că oamenii politici raţionari sunt conştienţi de ceea ce au de făcut şi am punctat şi sublimiez încă o dată, avem nevoie de o stabilitate politică şi de o bună guvernare care să menţină controlul deficitelor, să reducă cheltuiele statului, să accesăm fondurile europene care ne sunt la dispoziţie.
Accesarea acestor fonduri şi menţinerea controlului deficitelor, în afară de faptul că asigură creştere economică, ne menţin şi în situaţia în care rating-ul ţării noastre este de natură a da încredere investitorilor, creditorilor noştri, dar şi companiilor care operează în România”, a explicat președintele interimar.

Sursa foto: EVZ
Bolojan: „Trebuie să ne reducem cheltuielile, să ne creştem veniturile”
Potrivit acestuia, stabilitatea politică și pacea socială sunt condiții esențiale pentru progresul țării. De asemenea, el a subliniat că reforma statului este inevitabilă, deoarece, fără aceasta, deficitele vor continua să persiste.
„Trebuie să ne reducem cheltuielile, să ne creştem veniturile şi să ducem banii în investiţii pentru a crea condiţii mai bune pentru români. Putem face asta în două moduri, etapizat. Asta este varianta bună, exact cum un cetăţean se duce la medic şi dacă constată că are probleme de sănătate, se tratează la timp, sau putem să amănăm lucrurile, să credem că ele se vor rezolva de la sine.
Nu se vor rezolva şi atunci, când va apărea o problemă de tipul unei recesiuni economice pe care o vedem că pare ca apare, vom fi în situaţia să acţionăm ca în urgenţă. Şi întotdeauna când acţionezi cu spatele la zid, costurile sunt mai mari, problemele sunt mai mari şi e bine să evităm această situaţie”, a explicat președintele interimar.
Nevoia unei guvernări stabile și eficiente
Acesta a susținut, joi, că țara are nevoie de o guvernare stabilă, dar nu una inactivă, ci una care implementează reforme, adică o guvernare eficientă.
El a subliniat că este necesar ca președintele ales, indiferent de persoana care va ocupa această funcție, să colaboreze cu guvernul.