AEK Larnaca - Steaua 1-1. "Roş-albaştrii" au dezamăgit în Cipru

Steaua a remizat, în deplasare, cu AEK Larnaca (1-1), în al doilea meci din cadrul Grupei J a Ligii Europa.

În partida de debut, oamenii lui Ronny Levy au încheiat la egalitate, scor 0-0, la Cluj, cu Schalke 04, în timp ce ciprioţii au pierdut greu, 0-1, la Haifa, cu Maccabi. În această seară, Steaua nu a convins, fiind condusă de o echipă care nu a arătat mai deloc fotbal. Mrdakovici a deschis scorul după o oră de joc, iar Mihai Costea a egalat, cinci minute mai târziu. Steaua are două puncte şi e pe locul trei în grupă, după Schalke (4) şi Maccabi Haifa (3).

În istoria participărilor în cupele europene, Steaua a mai întâlnit de două ori formaţii din Cipru şi nu a pierdut niciodată. Prima confruntare a avut loc Cupa Campionilor Europeni din 1987-88, în turul doi, când "viteziştii" au trecut cu 2-1 şi 3-1 de Omonia Nicosia. Patru ani mai târziu, în runda inaugurală a Cupei UEFA, echipa din Ghencea a trecut greu de Anorthosis Famagusta, după o victorie cu 2-1 şi o remiză (2-2).

AEK Larnaca, formaţie fondată în 1994, are în palmares o Cupă a Ciprului, cucerită în 2004. În Europa, AEK a scos un 0-0 cu FC Barcelona, în primul tur al Cupei Cupelor din 1996-1997, iar în acest sezon au eliminat, în drumul spre faza grupelor Ligii Europa, echipele Floraina (Malta), scor general 9-0, Mlada Boleslav (5-2) şi Rosenborg Trondheim (2-1).

La meci sunt prezenţi şi 800 de fani stelişti. AEK LARNACA - STEAUA 1-1 Au marcat: Mrdakovici (59) / M. Costea (65) Min. 90 - Final de meci. Min. 85 - Steaua caută cu disperare golul doi, însă nu reuşeşte să treacă de defensiva cipriotă. AEK pare satisfăcută de scorul afişat pe tabelă. Min. 80 - Pablo Brandan a fost eliminat, primind două cartonaşe galbene în doar cinci minute. Cele două faulturi au fost făcute de argentinian la mijlocul terenului. Min. 75 - S-au înmulţit faulturile. Ciprioţii ţin mingea departe de propria poartă. Steaua se zbate la mijlocul terenului, unde gazdele aglomerează jocul. Min. 70 - Se joacă pe contre! Ciprioţii sunt destul de mulţumiţi cu rezultatul afişat pe tabelă, însă nu se sfiesc să atace. De cealaltă parte, Steaua a avut câteva jumătăţi de ocazii! Min. 65 - GOL STEAUA! Mihai Costea a egalat! Atacantul stelist a driblat un fundaş al gazdelor, a pătruns în careu şi l-a învins pe Fortin cu un şut la firul ierbii. Min. 63 - Sârbul Mrdakovici a fost aproape de golul doi, însă a ratat ţinta dintr-o poziţie similară cu cea din care a deschis scorul. La cealaltă poartă, Latovlevici a şutat din unghi, însă Fortin a reţinut. Meciul s-a animat după golul înscris de ciprioţi. Min. 60 - Steaua reacţionează furtunos. Tănase a fost aproape de a egala, însă ciprioţii au respins, iar la faza următoare, Prepeliţă a trimis cu capul, puţin pe lângă poartă. Min. 59 - GOL AEK LARNACA! Mrdakovici înscrie în poarta lui Stanca, după o centrare excelentă a neobositului Priso. Atacantul ciprioţilor a marcat, din cădere, de lângă Iliev. Steaua e aproape de o mare ruşine la Nicosia. Min. 55 - Ocaziile clare de gol întârzie să apară la Nicosia. Ciprioţii s-au închis în defensivă. Tănase a şutat peste poartă din afara careului. Min. 50 - Steaua domină, dar fără să îşi creeze vreo şansă importantă de gol. Latovlevici a şutat slab, din unghi, iar Fortin a reţinut. Min. 46 - A început repriza secundă, iar Steaua preia imediat iniţiativa. Min. 45 - Pauză la Nicosia. Steaua e la egalitate cu AEK Larnaca, scor 0-0. Un rezultat care a fost salvat de Stanca, în ultimele secunde ale primei reprize, când l-a oprit pe Priso - scăpat singur spre poartă. Min. 40 - Tănase şutează lamentabil de la 25 de metri. Fortin a reţinut fără să depună vreun pic de efort. Meciul începe să plictisească. Min. 35 - Ritmul jocului a scăzut dramatic în ultimele minute. Ciprioţii se limitează la raiduri răzleţe în ofensivă, în timp ce românii atacă mai lent şi mai previzibil decât în debutul partidei. Min. 30 - "Roş-albaştrii" greşesc multe pase în această seară, însă ciprioţii nu par a fi genul de jucători care să exploateze erorile adversarilor. Avântul Stelei a durat de mai devreme e deja istorie la Nicosia. Min. 25 - Steaua face spectacol! Tănase a driblat doi ciprioţi, însă fundaşii gazdelor au respins în corner, de unde, acelaşi mijlocaş stelist a centrat perfect pentru Brandan, care a reluat cu capul, sub bară, însă Fortin a respins cu un reflex uimitor. Min. 20 - Ciprioţii au prins curaj. Priso, demarcat în flancul drept, a trimis puternic, dar peste poarta lui Stanca. Steaua rămâne la conducerea jocului. Costea a marcat, dar din ofsaid, astfel că golul a fost anulat. Min. 15 - Se pare că steliştii au o părere destul de proastă despre portarul ciprioţilor, având în vedere că încearcă să îl învingă cu şuturi slabe de la mare distanţă. Ultimul care şi-a încercat norocul a fost Tatu, însă brazilianul a trimis imprecis. Min. 10 - Ciprioţii par mai slabi decât Sportul Studenţesc, codaşa Ligii I. Cu toate acestea, Steaua nu i-a învins pe "studenţi" etapa trecută. Tănase, care pare (surprinzător) cel mai activ "roş-albastru" la Nicosia, a şutat previzibil, pe centrul porţii, de la 25 de metri, însă veteranul Fortin (37 de ani). Min. 5 - Steaua joacă bine. Domină la centrul terenului. Tatu a ratat o ocazie uriaşă, trimiţând peste poartă o minge centrată perfect de Cristi Tănase. Min. 2 - Românii sunt periculos încă din startul meciului. Mihai Costea s-a trezit cu mingea la picior într-o poziţie foarte bună, însă a ales cea mai proastă finalizare, trimiţând aiurea. Min. 1 - A început meciul de la Nicosia. În tribune, steliştii fac legea. Lovitura de start a aparţinut gazdelor. Va reuşi Steaua să îşi reabiliteze imaginea proastă lăsată în urma ultimelor partide? Vom afla în următoarele 90 de minute.

AEK Larnaca: 14. Fortin - 19. De Cler, 6. Dimech, 5. Van Dijk - 7. Linssen, 8. Skopelitis, 10. G. Garcia,  20. Demetriou - 21. Priso, 9. Mrdakovici, 39. Kingsley

Antrenor: Ton Caanen Rezerve: 1. Negri, 11. Pavlou, 15. Kastanas, 29. Mitidis, 33. Prodromou, 27. Ruben Gomez, 23. Pintado

Steaua: 1. R. Stanca - 3. Emeghara, 4. Iliev, 16. Gardoş, 14. Latovlevici - 11. Prepeliţă, 55. Bourceanu, 5. Brandan, 10. Cr. Tănase - 77. Tatu, 9. M. Costea Antrenor: Ronny Levy Rezerve: 95. V. Cojocaru, 23. Geraldo, 7. Fl. Costea, 18. Martinovici, 24. Rusescu, 26. Bicfalvi, 90. Nikolici

Arbitru: Mark Courtney. Asistenţi: Eamon Shanks, Paul Munn (toţi din Irlanda de Nord)