Villarreal a stricat sărbătoarea catalanilor

Finalista Ligii Campionilor, FC Barcelona, va trebui să mai aştepte încă o săptămână pentru a sărbători câştigarea unui nou titlu de campioană a Spaniei, după ce, aseară, pe Camp Nou, a terminat la egalitate, scor 3-3, în compania echipei Villarreal CF.

Atacantul "submarinului galben" Joseba Llorente a stricat "fiesta" catalanilor, marcând golul egalizator în al doilea minut suplimentar al jocului - un fel de ironie a sorţii, după episodul Chelsea din Liga Campionilor. Barcelona a condus partida din primele minute şi conducea la pauză cu 3-1, după golurile lui Seydou Keita, Samuel Eto'o şi Daniel Alves, în timp ce Villarreal a replicat prin Llorente.

Totuşi, "submarinul galben" nu s-a predat şi a redus din handicap în minutul 77 prin Mati Fernadez din lovitură de pedeapsă, după ce Abidal a primit cartonaşul roşu, o altă asemănare a jocului de aseară cu cel de pe Stamford Bridge, de miercurea trecută. În minutul 90+2, Llorente a reuşit "dubla" şi a adus tăcerea pe Camp Nou, unde catalanii sărbătoreau deja.

Barcelona are însă un avans de opt puncte în fruntea Primerei Division în faţa eternilor rivali de la Real Madrid, care au fost spulberaţi, sâmbătă, pe stadionul Mestalla, de Valencia, scor 0-3. Catalanii, care sunt calificaţi în finala Ligii Campionilor, cât şi în ultimul act al Cupei Regelui, sunt în cursa pentru o "triplă", o performanţă nerealizată încă de FC Barcelona.

FC Barcelona - Villareal CF 3-3 Au marcat: Keita '12, Eto'o '35, Dani Alves '45 / Llorente '21, 90+2, Mati Ferndandez '77 (pen.)

Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Pique, Puyol, Abidal – Xavi (Busquets, 84’), Toure, Keita – Messi (Gudjohnsen, 89’), Eto’o (Sylvinho, 78’), Iniesta.

Villarreal: Diego Lopez, Venta, Gonzalo, Godin, Capdevila – Cani, Eguren, Ibagaza (Mati Fernandez, 72’), Pires (Bruno, 63’) – Joseba Llorente, Rossi (Nihat, 63’). FOTBAL / REZULTATE ÎNREGISTRATE ÎN CAMPIONATE EUROPENE