Steliştii au escaladat vârful campionatului

Steaua a devenit aseară lider în Liga I după remiza obţinută pe teren propriu cu FC Timişoara, scor 1-1. "Roş-albaştrii" n-au mai ocupat prima poziţie în campionat de doi ani!

Steaua a dominat destulde autoritar prima repriză, dar Bogdan Stancu (de două ori), Bicfalvi (tot de două ori) şi Latovlevici i-au dat mari emoţii lui Pantilimon. Repriza secundă a fost mult mai bună. Gazdele au deschis scorul după o fază extraordinară. Bogdan Stancu a ţintit bara din lovitură liberă, mingea a ajuns la Alexandru Păcurar care a catapultat mingea direct la vinclu.

Timişoara s-a trezit în ultima parte a meciului şi putea întoarce rezultatul. Cosmin Contra a egalat cu o execuţie de excepţie, din lovitură liberă, în minutul 80. Tănase, Răduţ şi Bicfalvi au ieşit accidentaţi "Guriţă" şi-a terminat contractul după acest meci. Fostul internaţional a spus zilele trecute că ar putea continua să mai joace dacă va primi o ofertă. Marian Iancu, patronul timişorenilor, a dat un răspuns foarte evaziv: "Nu mi-am făcut o opinie. Trebuie să am o discuţie cu el".

Steaua a avut un ghinion teribil aseară, pierzând trei jucători. Cristi Tănase a suferit o întindere şi ar putea rata convocarea la naţională. La pauză a "căzut" şi Eric Bicfalvi. Mihai Răduţ a ieşit pe targă şi a fost transportat la spital. Toţi trei ar putea lipsi mult timp.

Iancu i-a dat "cartonaş galben" lui Petrovici

Marian Iancu l-a desfiinţat după meci pe antrenorul Vladimir Petrovici. "Asta nu e echipa mea. Eu nu plătesc echipa asta. O să le dau bani doar pentru o jumătate de repriză, atât cât au jucat. Am jucat cu cinci fundaşi şi doi închizători. Vă daţi seama cu cine am construit noi, cu Alexa şi cu Bourceanu. Unde e Tameş? De ce-l plătesc. Goga a fost printre golgheterii campionatului în ultimii doi ani. Unde joacă Goga? Mai are un pic şi-l pune fundaş dreapta. Nu cunoaşte echipa, nu ascultă de nimeni. Îi dau «cartonaş galben»", a tunat Iancu. "Responsabilitatea acestui rezultat este numai a mea, pentru că nu am ştiut să gestionez ultimele 15 minute ale meciului." ILIE DUMITRESCU, antrenor la Steaua

STEAUA FC TIMIŞOARA 1-1 Marcatori: Al. Păcurar (52)/ C. Contra(80)

Steaua: Tătăruşanu 5, Emeghara 5, Gardoş 6, Geraldo 6, Latovlevici 6, Anghelov 6, Bicfalvi 5 (46, Al. Păcurar 8), Răduţ 6 (58, Abrudan 5), B. Stancu 7, Cr. Tănase (12, C. Matei 6), Surdu 6 Antrenor: Ilie Dumitrescu

FC Timişoara: Pantilimon 6, Scutaru 5, Mera 5, Burcă 5, Luchin 6, Sepsi 5 (57, Magera 6), Goga 4 (54, Zicu 6), Alexa 5, Bourceanu 6, Curtean 5 (64, Contra 7), Axente 5 Antrenor: Vladimir Petrovici

Arbitri: Cr. Balaj 7 - M. Nagy 7, S. Gheorghe 7

Stadion: "Steaua" - Bucureşti; Spectatori: 15.723