SLOVENIA - SUA 2-2. Americanii, salvaţi de fiul antrenorului

Michael Bradley a marcat golul prin care echipa antrenată de tatăl său a evitat un eşec.

Slovenia şi SUA au încheiat la egalitate, 2-2, prima partidă din cadrul Grupei C a Cupei Mondiale, disputată ieri, la Johannesburg. Naţionala antrenată de Matjaz Kek a ratat astfel ocazia de a se califica în "optimi" după doar două jocuri disputate în grupă. Partida a avut o desfăşurare nerecomandată cardiacilor.

Prima repriză i-a aparţinut Sloveniei - cea mai mică ţară prezentă la Cupa Mondială - care a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. Birsa a deschis scorul în minutul 13, cu un şut senzaţional din afara careului, iar cu puţin timp înainte de pauză Ljubijankici a majorat diferenţa, pe contraatac.

Americanii au început în trombă repriza secundă şi Donovan a redus din diferenţă în minutul 48, printr-un şut imparabil, la vinclu. Cu opt minute înainte de finalul partidei, Michael Bradley (fiul lui Bob Bradley, selecţionerul Statelor Unite) a reuşit o egalare în care puţini mai credeau. Cei din SUA ar fi putut chiar să învingă, dacă arbitrul nu le-ar fi refuzat un penalty şi nu le-ar fi anulat aiurea un gol.

SLOVENIA - SUA 2-2 V. Birsa (13), Ljubijankici (42)/ L. Donovan (48), M. Bradley (8)

Slovenia: S. Handanovici 5, Brecko 6, Suler 5, Cesar 5, Jokici 5, Birsa 6/ (87, Dedici), Koren 6, Radosavljevici 6, Kirm 5, Ljubijankici 7/ (73, Pecnik 6), Novakovici 6. Antrenor: Matjaz Kek

SUA: Howard 6, Cherundolo 6, Onyewu 5/ (80, H. Gomez), Demerit 6, Bocanegra 5, Donovan 7, M. Bradley 6, J. Torres 5/ (46, Edu 5), Dempsey 6, Altidore 5, Findley 6/ (46, Feilhaber 5). Antrenor: Bob Bradley

Arbitri: K. Coulibaly (Mali) 4 – R. Achik (Maroc) 4, I. Candido (Angola) 5 Stadion: "Ellis Park" – Johannesburg; Spectatori: 45.573