S-a retras Giovanni van Bronckhorst

Fundaşul stânga al echipei olandeze Feyenoord Rotterdam, Giovanni van Bronckhorst, a agăţat, aserară, ghetele în cui.

Jucătorul în vârstă de 35 de ani a spus adio fotbalului de performanţă la finalul meciului amical pierdut de echipa sa, scor 0-1, în faţa formaţiei iberice Real Mallorca. Van Bronckhorst a jucat 44 de minute, iar spectatorii adunaţi pe arena "De Kuip" i-au cântat numele minute în şir.

Giovanni van Bronckhorst, căpitanul selecţionatei Olandei la Cupa Mondială din Africa de Sud, unde "portocala mecanică" a obţinut locul secund, a început fotbalul la micuţa echipă RKC Waalwijk (1993-94). A trecut apoi la Feyenoord, unde a jucat până în 1998. Fundaşul stânga a mai evoluat trei sezoane la Glasgow Rangers, două la Arsenal Londra şi patru la FC Barcelona, alături de care a cucerit Liga Campionilor în 2006.

În 2007 s-a întors la Feyenoord Rotterdam, echipa fanion a oraşului său natal. Van Bronckhorst a cucerit titluri de campion al Spaniei (2005 şi 2006), Angliei (2002) şi Scoţiei (1998, 1999 şi 2000). A strâns 106 selecţii în echipa naţională a Olandei, pentru care a marcat şase goluri.