Steaua - Rapid 0-0. Bătăie, nervi şi trei eliminări în primul derby de pe "Naţional Arena"

Peste 40.000 de fani au asistat, în această seară, pe stadionul "Naţional Arena", la unul dintre cele mai urâte derby-uri din ultimii ani: Steaua - Rapid 0-0. Meciul, care a contat pentru etapa a 11-a a Ligii I, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, iar singura fază memorabilă a fost bătaia generală de la mijlocul reprizei secunde, în urma căreia Dan Alexa şi Andrei Prepeliţă au fost eliminaţi.

"Blestemul" echipelor româneşti de pe arena de cinci stele din Bucureşti continuă. Prima victorie a unei echipe române pe "Naţional Arena" nu a venit nici în această seară. Steaua şi Rapid s-au tatonat în prima repriză, cele mai mari ocazii fiind irosite de Prepeliţă - şut peste poartă -, Teixeira şi Herea, care au fost blocaţi de Stanca. După pauză au apărut nervii, iar o intrare brutală a lui Prepeliţă asupra lui Dani Coman a atras mânia "chirurgului" Dan Alexa, care a sărit imediat la bătaie. S-a format un mol, Dani Coman, Tatu şi Rui Duarte împărţind pumni la greu. Eliminaţi au fost doar Dan Alexa şi Andrei Prepeliţă. Cu un sfert de oră înainte de final, Ezequias a văzut şi el "roşu", după ce i-a pus o talpă pe gleznă lui Martinovici. Steaua nu a profitat de omul în plus, iar meciul s-a transformat într-o succesiune de trageri de timp, decizii greşite ale arbitrului Alexandru Tudor şi încercări jalnice de a construi acţiuni de atac (n.r. doar steliştii). Meciul s-a încheiat fără gol şi fără spectacol.  Gigi Becali a răbufnit la finalul meciului. "Mihai Costea e măscărici pe teren. Merită să îl huiduie lumea", a declarat Becali, patronul Stelei fiind luat la rost şi de fanii stelişti, care i-au reproşat faptul că "roş-albaştrii" nu au tras la poartă şi că toţi jucătorii sunt nişte "retrogradaţi".

Cele două formaţii nu au un start de sezon excelent. Giuleştenii rămân la patru puncte de liderul Dinamo. De cealaltă parte, Steaua este pe locul 8, cu doar 16 puncte strânse în primele 11 partide ale sezonului. Oamenii lui Ilie Stan au de recuperat zece puncte faţă de Dinamo. STEAUA - RAPID 0-0 Steaua: Stanca - Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Cr. Tănase - Tatu, M. Costea. Antrenor: Ilie Stan Rezerve: V. Cojocaru, Fl. Costea, Galamaz, Rusescu, Răduţ, Mustaţă, Nikolici

Rapid: D. Coman - Rui Duarte, Marcos Antonio,Burcă, Ezequias - Teixeira, Alexa, Herea - Deac, Pancu, Surdu. Antrenor: Răzvan Lucescu Rezerve: C. Straton, Bozovici, N. Grigore, Cassio, Oros, Sburlea, I. Apostol Min. 90+5 - Final de meci. Min. 90 - S-a intrat în ultimul minut din timpul regulamentar, însă vor fi însă cinci minute de prelungire. Min. 85 - "Roş-albaştrii" presează, însă Straton nu a fost încă pus serios la încercare. S-au înmulţit faulturile. Rapid nu reuşeşte să ameninţe deloc poarta Stelei. Min. 80 - Rapid a făcut pasul înapoi, însă Steaua nu pare să aibă forţa să profite. Min. 76 - Ezequias vede şi el "roşu" direct, după o talpă aplicată unui stelist. Min. 73 - Steaua controlează ostilităţile, după intrarea lui Tibi Bălan, care a dinamizat jocul echipei lui Ilie Stan. Min. 70 - Meciul s-a reluat după patru minute de pauză. Min. 66 - Scandal mare pe "Naţional Arena". Dublă eliminare. Dan Alexa şi Andrei Prepeliţă, care l-a faultat pe Dani Coman, au fost eliminaţi după o bătaie în toată regula. Dani Coman a lovit şi el, la fel ca Rui Duarte şi mai mulţi stelişti, printre care şi Tatu. Bătaia generală a fost oprită de intervenţia stewarzilor. Coman nu mai poate continua meciul şi a fost înlocuit de Straton. Min. 60 - A ieşit M. Costea şi a intrat Tibi Bălan. La Rapid, a ieşit Surdu şi a intrat Sburlea. FOTO: CODRIN PRISECARU Min. 53 - Rapidul atacă. Pancu centrează în faţa porţii, însă mingea ocoleşte poarta Stelei. Min. 49 - Steaua începe mai bine şi repriza secundă, însă fără să pună în pericol poarta rapidistă. Min. 46 - A început partea secundă a meciului. Nicio schimbare la pauză. Min. 45 - Pauză pe "Naţional Arena". Min. 44 - Acelaşi Herea trimite peste poartă, dintr-o poziţie ideală, o minge centrată din corner. Min. 43 - Herea face o cursă senzaţională pe flancul strâng, însă face un dribiling în plus şi Tătăruşanu respinge şutul din unghi al golgheterului rapidist.. Min. 40 - Se joacă haotic. Rapid construieşte rapid pe flancul drept, dar Rui Duarte greşeşte pasa decisivă. Min. 35 - Niciuna dintre cele două echipe nu reuşesc să ţină posesia mai mult de un minut. Construcţia suferă în această seară. Min. 30 - Teixeira face ravagii pe flancul drept. De această dată, mijlocaşul rapidist a trecut de trei stelişti, însă Iliev a reuşit să respingă din faţa porţii. Min. 25 - Ocazii imense pentru ambele formaţii. Mai întâi, Herea ratează de puţin mingea în careul stelist, după o pasă a lui Teixeira. Un minut mai târziu, Prepeliţă a şutat puţin pe lângă poartă de la 18 metri distanţă de poarta lui Dani Coman. Min. 20 - Alexandru Tudor fragmentează jocul, dictând fault la fiecare atingere. Ocaziile de gol au dispărut de pe "Naţional Arena". Min. 16 - Meciul este echilibrat. Spectacolul este puţin pe teren şi din abundenţă în tribune. Min. 12 - Rapid a pus stăpânire pe joc. Giuleştenii au mai ratat o bună ocazie de gol, însă de această dată, mingea a trecut peste poartă. Min. 7 - Prima mare ocazie de gol le aparţine oamenilor lui Răzvan Lucescu. Teixeira s-a distrat cu doi fundaşi stelişti, însă a şutat slab, iar Stanca a reuşit să reţină.

Min. 3 - Steaua pare echipa mai activă în primele minute ale jocului. Atmosfera din tribune este electrizantă. Rapid preferă o tactică mai temperată până în acest moment. Min. 1 - A început partida de pe "Naţional Arena".