Pană de curent în Peninsula Iberică. Anunțul TAROM, cum vor fi afectate zborurile

Pană de curent în Peninsula Iberică. Anunțul TAROM, cum vor fi afectate zborurileSursă foto: facebook.com/BoardingPass.ro

O pană de curent majoră care afectează Peninsula Iberică cauzează întârzieri semnificative pentru mai multe zboruri între Spania, Portugalia și România.

Zborul care leagă Spania de București a decolat cu întârziere

Potrivit informațiilor de la Boarding Pass, citate de Mediafax, zborul TAROM RO416, care leagă Madrid de București, a decolat cu o întârziere de o oră și jumătate din cauza întreruperii alimentării electrice care a perturbat activitatea aeroportului.

Situația ar putea să se înrăutățească. Pasagerii care așteaptă zborurile Wizz Air se confruntă cu întârzieri și mai mari. Curse precum W43197 București - Lisabona și W43198 Lisabona - București vor fi operate cu aproape două ore întârziere față de programul inițial.

Nu s-a anulat niciun zbor între Spania, Portugalia și România

Până în prezent, nu s-a anulat niciun zbor între Spania, Portugalia și România, dar există riscul ca situația să se agraveze.

Luni, TAROM a anunțat că a reușit să decoleze cu pasagerii săi, în ciuda blackout-ului de la aeroportul Barajas din Madrid, transportând 150 de călători spre România. Multe zboruri din zona afectată au întârzieri mari sau au fost anulate.

Compania a precizat că zborul TAROM RO 415 a aterizat conform planului la Barajas, în timpul panzei de electricitate. Echipa de Operațiuni Sol a TAROM, în colaborare strânsă cu agentul de handling South Europe și firma locală de supraveghere AeroJetWay, a reușit să îmbarce pasagerii pentru zborul de întoarcere spre București – RO 416.

Generatoare folosite pentru deschiderea ușilor pentru îmbarcare

Compania a beneficiat de ajutorul personalului aeroportuar, care a adus generatoare de rezervă, permițând deschiderea ușilor pentru îmbarcare.

banda bagaje

banda bagaje / sursa foto: dreamstime.com

„Mai mult, aeroportul a dat rapid undă verde de zbor (în congestia generală de trafic blocat, zborurile aşteptau sloturile desemnate), cu condiţia ca echipajul de zbor să reuşească să facă pushul de rulaj (decolarea) în maxim 7 minute”, a mai comunicat TAROM.

Benzile de bagaje au cedat în aeroportul Baraj, Spania

Compania informează că situația de la Barajas, Madrid, rămâne critică, ultimele știri arătând că benzile de bagaje au cedat.

„Echipajul TAROM, alături de echipele din Brajas au reuşit incredibilul iar RO 416 este în drum spre casă, cu toţi cei 150 de pasageri la bord şi doar o oră întârziere (durata necesară apelării la generatoare, autobuze de îmbarcare şi realizarea load controlului centralizat- foia de încărcare a avionului şi lista de pasageri)”, au mai transmis reprezentanții TAROM.

Conform companiei, pe 28 aprilie erau programate 3.005 zboruri în Spania, transportând 520.777 de pasageri, și 709 zboruri în Portugalia, cu 122.870 de pasageri. Multe dintre aceste zboruri sunt încă anulate sau se confruntă cu întârzieri semnificative.

O pană masivă de electricitate a afectat întreaga Spanie luni, provocând întreruperi de curent și perturbări în rețeaua de telefonie. De asemenea, au fost afectate și unele regiuni din Portugalia și sudul Franței, care sunt interconectate cu rețeaua spaniolă, conform informațiilor furnizate de gestionarul rețelei portugheze, REN. O anchetă este în curs de desfășurare pentru a determina cauzele acestui incident, care ridică întrebări cu privire la vulnerabilitatea energetică a Europei, conform AFP și Reuters.

Ne puteți urmări și pe Google News