Oltenii făcură instrucţie cu Gaz Metan Mediaş

Echipa de fotbal Universitatea Craiova a învins ieri, în deplasare, nou-promovata Gaz Metan Mediaş, scor 5-2, la capătul unei partide pe care a dominat-o cu autoritate.

Oltenii conduşi de italianul Nicolo Napoli au făcut spectacol pe gazonul unde, în etapa a treia, Timişoara era umilită cu un scor „fluviu“: 5-2.

Universitatea îşi continuă astfel seria de invincibilitate, ultima înfrângere a Craiovei fiind consemnată în meciul cu FC Timişoara, 1-3, disputat în Bănie, pe 13 septembrie. De atunci, oltenii şi-au trecut în cont trei succese şi două egaluri. Meciul de la Mediaş a început practic de la 1-0 pentru oaspeţi, internaţionalul Florin Costea reuşind să deschidă scorul încă din minutul 4. Craiova a stat la cutie şi a lovit pe contraatac.

„Ar fi penibil să comentez“ Pe lângă cele două goluri marcate în prima repriză, juveţii şi-au mai creat o sumedenie de ocazii. După aceleaş i coordonate s-a desfăşurat şi repriza a doua, când Craiova a zburdat pe teren, marcând de alte trei ori. Gazdele de la Gaz Metan Mediaş au bifat ieri prima înfrângere pe teren propriu de la revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc. „Ar fi penibil să mai comentez acest meci. Băieţii au încercat, dar atât au putut. Ăştia-s oamenii de care dispun în acest moment“, s-a plâns, la final, Cristi Pustai, antrenorul ardelenilor.

LIGA I

MEDIAŞ - UNIV. CRAIOVA . . . . 2-5 Marcatori: Hoban (53), M. Voicu (90Σ3) / Fl.Costea (4), Baird (27), Rose (52 şi 72), D. Stoica (57 - penalty)

GAZ METAN: R. Pop 4 - Edson 4, Fl. Lazăr 3 (63, Semeghin 5), Dos Santos 3, Buzean 4 - Sabou 4, Hoban 5, De Oliveira 4 (76, M. Voicu), Curtean 3 - Boaru 4 (68, Paina 4), C. Prodan 5. Antrenor: Cristi Pustai

UNIV. CRAIOVA: Bornescu 6 - Bărboianu 6, Găman 6, Mitchell 7, Rose 8 - Prepeliţă 7 (81, Gogoşoiu), D. Stoica 7, Dilevski 7 - Wobay 6 (64 M. Costea 6), Baird 7 (88, Dina), Fl. Costea 8. Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: „Gaz Metan“ - Mediaş; Spectatori: 3.000; Arbitri: T. Crăciunescu 6 - M. Nagy 7, S. Gheorghe 7