Simona Halep merge în „optimile” de la Australian Open, după un meci de un DRAMATISM rar întâlnit

Simona Halep
Autor: | | 5 Comentarii | 5430 Vizualizari

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, grație victoriei obținute în fața americancei Lauren Davis, scor 4-6, 6-4, 15-13.

Simona Halep, lidera WTA, a evoluat, vineri noaptea, în turul al 3-lea al turneului de la Australian Open, împotriva Lauren Davis (locul 76 WTA). Întâlnirea a fost fantastică, a durat 3 ore și 45 de minute, iar sportiva din Constanța s-a impus cu 4-6, 6-4, 15-13. Halep a pierdut primul set, l-a câștigat pe cel de-al doilea, iar meciul a avut nevoie de un set decisiv. De la 6-6 la gameuri, s-a mers cap la cap, niciuna dintre jucătoare nereușind să se desprindă. La 11-10 pentru Davis, Simona a salvat 3 mingi de meci, apoi americanca a avut nevoie de intervenția medicului, din cauza durerilor acuzate la un deget al piciorului stâng. Ultimele două gameuri le-a găsit pe cele două sportive sleite de puteri. Românca a acuzat crampe musculare, tenismena din SUA a avut din nou nevoie de intervenția medicului, iar forcingul de final i-a aparținut Simonei, care a închis un meci uluitor.

Ana Bogdan (locul 104 WTA) și-a încheiat participarea la Australian Open. Românca, la cel mai bun parcurs din carieră în cadrul unui turneu de Mare Șlem, a fost eliminată în turul al 3-lea, după ce a pierdut confruntarea cu americanca Madison Keys (20 WTA), scor 3-6, 4-6. Ana Bogdan va încasa un cec în valoare de 93.000 de euro și 130 de puncte WTA.