Luxemburghezii au zdrobit Fortuna

Naţionala de fotbal a Luxemburgului, care va da piept, vineri seară, pe teren propriu, cu România într-un meci din preliminariile Euro 2012, a învins, ieri, într-o partidă amicală, cu scorul de 3-1, gruparea olandeză Fortuna Sittard (liga secundă).

În faţa a nici 200 de spectatori, luxemburghezii s-au văzut conduşi la pauză cu 1-0, însă s-au revanşat în faţa fanilor după pauză, când au marcat de trei ori, una dintre reuşitele internaţionalilor fiind un autogol.

În Grupa D a preliminariilor Euro 2012, Luxemburg a acumulat un punct, iar în meciul tur cu România, disputat la Piatra Neamţ, a pierdut cu scorul de 1-3. România ocupă locul patru în grupă şi a strâns opt puncte, cu cinci mai puţin decât Franţa şi la patru de Belarus şi două de Bosnia.