Nou-promovatele CSMS Iaşi şi Gloria Bistriţa au debutat cu stângul în noul sezon al Ligii I. Moldovenii au fost bătuţi acasă cu scorul de 2-1 de către Oţelul Galaţi. Pentru oaspeţi au marcat Iorga (51-penalty) şi Viglianti (80), pentru ieşeni a punctat Claudiu Ionescu în minutul 61.
La Bistriţa, Astra a deschis scorul prin Fatai, în minutul 6, pentru ca acelaşi jucător să dubleze avantajul echipei ale în minutul 9. Pentru gazde a redus din diferenţă Predescu în minutul 31.
LIVE
Echipele de start arată astfel:
CSMS IAŞI: C. Lungu – P. Jovanovici, R. Tincu, Mitrea, Ţigănaşu – Herghelegiu, Straton, Petrovici, Cl. Tudor, Vladu – Cl. Ionescu. Antrenor: Ionuţ Popa
OŢELUL: Grahovac – Rîpă, Perendija, Sg. Costin, S. Ilie – Giurgiu, I. Filip – L. Iorga, L. Buş, Stromajer – Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu
Minutul 41: Schimbare la Oţelul. Iese Silviu Ilie şi intră Ljubinkovici;
Minutul 25: Ieşeanul Tudor nu reuşeşte să împingă mingea în poarta oaspeţilor şi ratează cea mai mare ocazie de până acum;
Minutul 14: Meciul este plictisitor. Ambele echipe sunt prudente;
Jocul a început

Gloria Bistriţa reapare şi ea pe prima scenă după un an de absenţă. Ardelenii vor debuta de la ora 19.00 împotriva Astrei.
Gloria: Bota – Peteleu, D. Stan, Kanon, Cafasso – Predescu, Anton, Feher, Romario – Layo, Fl. Bratu. Antrenor: Nae Manea
Astra: S. Lung jr.- Bărboianu, Găman, Ben Jussef, Ben Djemia- Enache, A. Mureşan, Seto, J. Morais – Fatai, M. Ivanovski. Antrenor: Bogdan Stelea

Minutul 37: Schimbare la Gloria. Iese Feher şi intră Ayza;
Minutul 31: Cornel Predescu reduce din diferenţă şi îi nagă pe bistriţeni în joc;
Minutul 9: Fatai realizează dubla;
Minutul 6: Fatai a deschis scorul pentru oaspeţi;