LIGA I: CSMS Iaşi - Oţelul Galaţi 1-2 şi Gloria Bistriţa - Astra 1-2. Nou-promovatele au debutat cu stângul

CSMS Iaşi a pierdut în această seară meciul de pe teren propriu cu Oţelul Galaţi, scor 2-1. La Bistriţa, Gloria a capotat în faţa Astrei, scor 1-2.

Nou-promovatele CSMS Iaşi şi Gloria Bistriţa au debutat cu stângul în noul sezon al Ligii I. Moldovenii au fost bătuţi acasă cu scorul de 2-1 de către Oţelul Galaţi. Pentru oaspeţi au marcat Iorga (51-penalty) şi Viglianti (80), pentru ieşeni a punctat Claudiu Ionescu în minutul 61. La Bistriţa, Astra a deschis scorul prin Fatai, în minutul 6, pentru ca acelaşi jucător să dubleze avantajul echipei ale în minutul 9. Pentru gazde a redus din diferenţă Predescu în minutul 31. LIVE Echipele de start arată astfel:  CSMS IAŞI: C. Lungu - P. Jovanovici, R. Tincu, Mitrea, Ţigănaşu - Herghelegiu, Straton, Petrovici, Cl. Tudor, Vladu - Cl. Ionescu. Antrenor: Ionuţ Popa OŢELUL: Grahovac - Rîpă, Perendija, Sg. Costin, S. Ilie - Giurgiu, I. Filip - L. Iorga, L. Buş, Stromajer - Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu Meciul s-a încheiat. Scor 2-1 pentru Oţelul; Minutul 89: Punosevac îi ia locul lui Pena; Minutul 84: Iese Straton şi intră Curiliuc; Minutul 80: Viglianti aduce Oţelul în avantaj. 2-1; Minutul 72: Iese Buş şi intră Viglianti; Minutul 64: Iese Herghelegiu şi intră Onofraş; Minutul 61: Claudiu Ionescu egalează pentru gazde; Minutul 51: Laurenţiu Iorga deschide scorul din penalty. 1-0 pentru gălăţeni; A început partea secundă Prima repriză s-a încheiat; Minutul 41: Schimbare la Oţelul. Iese Silviu Ilie şi intră Ljubinkovici; Minutul 25: Ieşeanul Tudor nu reuşeşte să împingă mingea în poarta oaspeţilor şi ratează cea mai mare ocazie de până acum; Minutul 14: Meciul este plictisitor. Ambele echipe sunt prudente; Jocul a început

Gloria Bistriţa reapare şi ea pe prima scenă după un an de absenţă. Ardelenii vor debuta de la ora 19.00 împotriva Astrei. Echipele de start arată astfel: Gloria: Bota - Peteleu, D. Stan, Kanon, Cafasso - Predescu, Anton, Feher, Romario - Layo, Fl. Bratu. Antrenor: Nae Manea Astra: S. Lung jr.- Bărboianu, Găman, Ben Jussef, Ben Djemia- Enache, A. Mureşan, Seto, J. Morais - Fatai, M. Ivanovski. Antrenor: Bogdan Stelea Partida s-a încheiat. Scor 2-1 pentru Astra; Minutul 91: Melinte intră în locul lui Ivanovski; Minutul 85: Bukari îl înlocuieşte pe Fatai; Minutul 63: Distefano intră în locul lui Enache; Minutul 50: Bratu îi lasă locul lui Curtuiuş; A început repriza a doua Prima repriză s-a încheiat; Minutul 37: Schimbare la Gloria. Iese Feher şi intră Ayza; Minutul 31: Cornel Predescu reduce din diferenţă şi îi nagă pe bistriţeni în joc; Minutul 9: Fatai realizează dubla; Minutul 6: Fatai a deschis scorul pentru oaspeţi; Jocul a început