LIGA I. Craiova A ÎNVINS-O pe FCSB după o pauză de 16 ani. VICTORIA, dedicată lui Ilie Balaci. „Roș-albaștrii” nu mai sunt liderii campionatului

LIGA I. Craiova A ÎNVINS-O pe FCSB după o pauză de 16 ani.  VICTORIA, dedicată lui Ilie Balaci. „Roș-albaștrii” nu mai sunt liderii campionatului

„U” Craiova s-a impus, duminică, pe teren propriu, în partida cu FCSB (scor 2-1), în etapa a 12-a a campionatului intern. Fanii olteni l-au omagiat pe Ilie Balaci.

„U” Craiova a obținut primul succes în fața celor de la FCSB (ex-Steaua), după o pauză de 16 ani. În 2002, oltenii se impuneau pe teren propriu cu scorul de 3-1. Duminică, „alb-albaștrii” au învins cu 2-1, iar succesul i-a fost dedicat lui Ilie Balaci, fostul mare jucător ce a trecut în neființă în ziua meciului. Înaintea fluierului de start, s-a ținut un moment de reculegere, iar în minutul 8, suporterii au aruncat în teren cu flori. Evenimentul a avut loc imediat după ce oaspeții au deschis scorul datorită autogolului lui Kelici. În repriza a doua, oltenii au punctat prin Koljici (50) și Fedele (72). În minutul 87, Junior Morais, jucătorul oaspeților, a fost eliminat pentru un henț făcut pe linia porții. Penalty-ul a fost ratat de Koljici. După acest rezultat, FCSB a coborât pe locul al 2-lea al clasamentului, cu 21 de puncte. Lideră este CFR Cluj, cu 23 de puncte.