Ceahlăul - Petrolul 2-1. Trupa lui Răchită, o nouă înfrângere

Ceahlăul Piatra-Neamţ a învins în această seară echipa Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-1, într-o partidă contând pentru etapa a 23-a a Ligii I la fotbal. Pentru ploieşteni, înfrângerea e una extrem de grea, echipa pregătită de Vivi Răchită afundându-se în subsolul clasamentului.

Cehlăul Piatra-Neamţ şi Petrolul Ploieşti s-au întâlnit astăzi într-o partidă extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării. Petrolul a condus la pauză cu 1-0, dar, în cele din urmă a pierdut. Trupa lui Răchită a făcut din nou un joc slab, sub nivelul primului eşalon. Ceahlăul a ratat în repriza a doua o sumedenie de ocazii, scorul fiind mult prea mic faţă de diferenţa din teren dintre cele două formaţii. Ceahlăul - Petrolul 2-1 Marcatori: Constantinescu 48, Golubovici 62 pen - Opriţa 21 pen Ceahlăul Piatra Neamţ: Jovici - Dumitraş, Ichim, Viţelaru, Ţepes - Onciu (Monroy '60), Achim - Muscalu (Bădescu '32), Golubovici, Stana (Gafiţa '90+1) - Constantinescu Antrenor: Constantin Enache

Petrolul Ploieşti: Povilas - Tudor, Melinte, Bikana, Ben Djemia - Osiako (Fl. Dumitru '69), Mustivar (Neagu '77) - Opriţa, Boudjemaa (V. Negru '46), Younes Hamza - Zerka Antrenor: Valeriu Răchită

Cartonaşe galbene: Ţepeş '20, Achim '45+2, Jovici '45+2 / Bikana '19, Melinte '45+2, Osiako '45+2, Zerka '60. Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac, Daniel Ciocănea - Bogdan Hanceariuc